SON DAKİKA
Hava Durumu

Orta Doğu daki gelişmeler Japon ekonomisi için bir risk

Japon hükümeti, Orta Doğu'daki çatışmanın, enerji maliyetleri yoluyla ekonomiyi etkileyebileceği uyarısında bulundu

Haber Giriş Tarihi: 30.10.2023 12:55
Haber Güncellenme Tarihi: 30.10.2023 12:55
Kaynak: Ekometre
Orta Doğu daki gelişmeler Japon ekonomisi için bir risk

Ekim ayı aylık raporunu yayımlayan Kabine Ofisi, hükümetin Orta Doğu'daki gelişmeleri "Japon ekonomisi için aşağı yönlü bir risk oluşturabileceği" için yakından ilgilenilmesi gereken faktörler arasına eklediğini söyledi. Ancak hükümet, Japon ekonomisinin ılımlı bir şekilde toparlandığı görüşünü koruduğunu da vurguladı.

Kabine Ofisinden bir yetkili, "Daha yüksek ithalat maliyeti yoluyla Japon hanehalkı, tüketim ve şirket kazançları üzerinde olumsuz bir etki olabilir." dedi.

Japon hükümetinin aylık raporunda ayrıca artan fiyatlar ile finans ve sermaye piyasalarındaki dalgalanmaların etkilerine dikkat edilmesi gerektiği yinelendi.

Rapora göre Japonya, Temmuz ayından bu yana ilk kez iş dünyası duyarlılığına ilişkin değerlendirmesini yükseltti ve "genel olarak ılımlı bir iyileşme" olduğunu söyledi.

Yukarı yönlü revizyon, Japonya Merkez Bankasının bu ayın başlarında yaptığı ve üçüncü çeyrekte iş dünyası hissiyatının iyileştiğini gösteren anketi yansıtmakta.

Hükümet ayrıca küresel parasal sıkılaştırmadan kaynaklanan aşağı yönlü riskler ve Çin ekonomisinin görünümüne ilişkin endişeler konusundaki ihtiyatlı tutumunu sürdürdü.

Rapor, BoJ'un 30-31 Ekim tarihlerinde gerçekleştireceği para politikası toplantısı öncesinde yayımlandı.

Kaynak: Ekometre

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.