SON DAKİKA
Hava Durumu

Mavi’nin ilk çeyrekte net kârı 969 milyon TL’ye ulaştı

Türkiye’nin öncü jean ve hazır giyim markası Mavi, enflasyon muhasebesine göre düzenlenmiş 1 Şubat- 30 Nisan 2024 tarihlerini kapsayan ilk çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı

Haber Giriş Tarihi: 14.06.2024 01:20
Haber Güncellenme Tarihi: 14.06.2024 01:20
Kaynak: Ekometre
Mavi’nin ilk çeyrekte net kârı 969 milyon TL’ye ulaştı

Konsolide gelirleri bir önceki senenin aynı dönemine göre %20 artarak 8 milyar 273 milyon TL’ye ulaşan şirket, yılın ilk çeyreğinde 7 artışla 969 milyon TL

net kâr elde etti. İlk çeyreği 1 milyar 984 milyon TL FAVÖK ile tamamlayan şirketin FAVÖK marjı %24 oldu. Güçlü bilanço pozisyonunu koruyan Mavi, faaliyetlerinden nakit yaratmayı sürdürerek net nakit pozisyonunu 5 milyar 266 milyon TLye taşıdı.

Sürdürülebilir kârlı büyümesiyle dikkat çeken Mavi, yılın ilk çeyreğinde global perakendede %25, toptanda , e-ticarette ise ’lik büyüme gerçekleştirdi. İlk çeyrek boyunca globalin yanı sıra, Türkiye’deki büyüme trendini de devam ettiren şirket, 2 net mağaza açılışının yanı sıra 3 mağazasında da metrekare büyümesine gitti. Perakende bire bir mağaza satışlarını %20 artıran Mavi’nin Türkiye e-ticaret büyümesi ise %23 oldu.

Sürdürülebilir kârlı büyümeye ve uzun vadeli hedeflerimize odaklanıyoruz

 

İlk çeyrek performansını değerlendiren Mavi CEO’su Cüneyt Yavuz, şunları söyledi:

Mavi NEXT stratejimiz doğrultusunda yatırımcılarımız, iş ortaklarımız ve müşterilerimizle paylaştığımız uzun vadeli hedeflere doğru emin adımlarla ilerliyoruz. İlk çeyrek performansımız da bunun en güzel kanıtı. Değişimi doğru yönetmenin ve veriye dayalı kararlar almanın her zamankinden daha değerli olduğu bu dönemde, esnek tedarik zinciri, doğru konumlama ve planlama, stok ve nakit akışı yönetimiyle sağlıklı bilanço yapımızı koruyarak, sürdürülebilir kârlı büyümeyi sürdürüyoruz. Her koşulda doğru ürün, doğru fiyat, yüksek kalite anlayışımızı yaşatıyoruz.

Yılda 1,3 milyon yeni müşteri hedefine doğru emin adımlarla

 

“Her yaşın, her bedenin, her yaşam tarzının markası olarak ilk çeyrekte potansiyel müşteri kitlelerine ulaşmayı sürdürdük. Marka yüzlerimiz Kıvanç Tatlıtuğ ve Serenay Sarıkaya ile hayata geçirdiğimiz ses getiren iki kampanya, farklı kitleleri kucaklayan marka iş birliklerimiz, güçlü iletişim çalışmalarımız ve veriye dayalı yöntemlerle kişiye özel aldığımız aksiyonlarımızla fark yarattık. Geliştirdiğimiz stratejilerle Kartuş Kart aktif üye sayısını 409 bin artışla 5,7 milyon kişiye taşıdık. 2023 sonundaki sonuçlara istinaden, yılda 1 milyon yeni müşteri kazanma hedefimizi 1,3 milyon olarak revize etmiştik. İlk çeyrek sonuçlarımızın bu hedefe paralel gelmiş olmasından çok mutluyuz.”

Kaynak: Ekometre

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.