SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kredi Kartı gecikme faizi yükseltildi

Temmuz ayında bankaların 10.3 trilyon liralık kredi alacaklarının 2.6 trilyon lirasını tüketici kredileri ve kredi kartları oluştururken, her iki kalem de ihracat kredilerini geride bıraktı. Aynı dönemde, 1.4 milyon liralık tüketici kredilerinin 441.7 milyar lirasını konut, 85.8 milyar lirasını ise taşıt kredileri oluşturdu

Haber Giriş Tarihi: 13.09.2023 11:16
Haber Güncellenme Tarihi: 13.09.2023 11:16
https://ekometre.com/
Kredi Kartı gecikme faizi yükseltildi

 Kredi kartında daha yüksek harcamalarda tercih edilen taksitli işlemler, tek çekim işlemlerin altında kaldı. Temmuz ayı itibarıyla tek çekimlerde, taksitli işlemlere göre 48 milyar liralık fazlalık meydana geldi.

497 milyar 119 milyon liralık alışveriş yapıldı

Milliyet gazetesinden Mithat Yurdakul'un haberine göre kredi kartı kullanımı, alınan önlemlerin de etkisiyle nakit çekimde azalırken, alışverişte arttı. Yerli kredi kartlarıyla yurt içinde bu yılın ocak ayında 629 milyon 629 bin kredi kartlı alışveriş işleminde 346 milyar 936 milyon liralık işlem yapılırken, temmuz ayı itibarıyla 762 milyon 405 bin kredi kartlı alışveriş işleminde 497 milyar 119 milyon liralık alışveriş gerçekleştirildi. 

Nakit çekimde ise ocak ayında 20 milyon 624 bin kalemde yapılan 57 milyar 130 milyon liralık işlem, temmuz ayında 17 milyon 646 bin işlemde 40 milyar 985 milyon liraya düştü. Karttan nakit çekim tutarı nisanda 85.6 milyar lirayla zirve yapmış, mayıstan itibaren düşüşe geçmişti. Bu düşüş haziran ve temmuz aylarında da sürdü.

Kredi Kartı gecikme faizi yükseltildi

Ücretli kesimin, başta temel ihtiyaç harcamalar olmak üzere gelir-gider dengesini kurabilmek için yoğun şekilde kullandığı kredi kartlarının ekonomideki payının azaltılması için geçmişte pek çok adım atıldı. “Enflasyonun kontrolü ve iç talebin dengelenmesi” kapsamında kredi kartı nakit kullanımlarına uygulanan aylık azami faiz oranı ve kredi kartı gecikme faizi yükseltilirken, nakit avans çekimine getirilen menkul kıymet tesisi şartıyla bazı bankalar nakit avans limitlerini kısıtladı, bazıları ise nakit çekimini tamamen kaldırdı.

Daha sonra bu düzenlemeden vazgeçilirken, bir diğer kararla, yurtdışı havayolu, seyahat ve konaklama harcamalarında kredi kartı taksiti kaldırıldı. Elektronik gibi bazı ürün türlerinde kredi kartı taksitleriyle ilgili düzenlemeler gündeme geldi. Son alarak da Orta Vadeli Program’da “Kredi kartı kullanımı parasal istikrarı etkilemeyecek ve tu?ketim talebini dengeleyecek şekilde uluslararası standartlarda yeniden duüzenlenecektir” ifadesine yer verildi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.