SON DAKİKA
Hava Durumu

Kacır: Ülkemizi küresel bir üretim üssü haline getiriyoruz

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fatih Kacır 'Türkiye olarak son 20 yılda birçok alanda büyük hamleler gerçekleştirdik, gerçekleştirmeye de devam ediyoruz. Ülkemizi adım adım küresel bir üretim üssü haline getiriyoruz' ded.

Haber Giriş Tarihi: 19.10.2023 16:41
Haber Güncellenme Tarihi: 19.10.2023 16:41
Kaynak: Ekometre
Kacır: Ülkemizi küresel bir üretim üssü haline getiriyoruz

Antalya’da bu yıl ikincisi düzenlen Antalya Bilim Festivali’ne (BİLİMFEST) katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, “Küçük Ölçekli Bilim Merkezi Kurulması Destek Programı” ile 17 projeyi desteklerken, 25 yeni proje için de çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Ziyarete açık olan bilim merkezlerimizin, bugüne kadar yaklaşık 7 milyon kişiyi ağırladığını görmekteyiz. Türkiye olarak son 20 yılda birçok alanda büyük hamleler gerçekleştirdik, gerçekleştirmeye de devam ediyoruz. Ülkemizi adım adım küresel bir üretim üssü haline getiriyoruz” dedi.

Kepez Belediyesi’nin 19-20-21-22 Ekim tarihlerinde Dokumapark’ta düzenleyeceği 2. Antalya Bilim Festivali (BİLİMFEST) kapılarını ziyaretçilerine açtı. BİLİMFEST’de aktiviteler, showlar, eğitici atölyeler, konferanslar düzenlenip, bilim yarışması projeleri tanıtılacak, milli gurur kara, deniz ve hava araçları sergileniyor. Festival alanına gelen binlerce öğrenci teknolojik ürünleri inceleyerek, projeler hakkında bilgiler aldılar. Festivale öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği görüldü. Festivalde TÜBİTAK, ASELSAN, HAVELSAN, TUSAŞ, ROKETSAN, TÜRKSAT, TUA gibi kurumlar tarafından üretilen yerli ve milli teknoloji ürünleri büyük ilgi çekti. Gençlerin en çok ilgisi ise askeri zırhlı araçlarına oldu.

Bilimfest’in açılış töreninde konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, “İlki geçtiğimiz yıl düzenlenen BilimFest, Antalya’da yoğun bir ilgiyle karşılandı. İlk yılında yüzbinlerce ziyaretçi ağırlayan BilimFest, teknoloji dünyasında dikkatleri üzerine çekti. Ev sahipliğini; Dokumapark’ta 12 bin 500 metrekare alan üzerine kurulu, Akdeniz Bölgesi’nin ilk ve tek bilim merkezi olan Antalya Bilim Merkezi’nin yaptığı BilimFest, yerli ve milli teknolojilerimizi Antalya’dan ve ülkemizin dört bir yanından ziyaretçilerimizle buluşturuyor” dedi.

“BilimFest’i oldukça önemli ve değerli bulduğumu ifade etmek isterim

”BilimFest’in 4 gün boyunca Türkiye’nin teknoloji devlerine ev sahipliği yapacağının bilgisini veren Bakan Kacır, “Festivalimizde; TÜBİTAK, ASELSAN, HAVELSAN, TUSAŞ, ROKETSAN, TÜRKSAT, TUA gibi yerli ve milli teknoloji üreten kurumlarımızla birlikte, üniversitelerimiz, teknokentlerimiz ve organize sanayi bölgelerimiz de yer alacak. Söyleşiler, sergiler, görsel şovlar, farklı alanlarda çok sayıda atölye çalışmaları ve TÜBİTAK tarafından bilim gösterileri yapılacak. BilimFest çerçevesinde ayrıca Tarım Teknolojileri, Akıllı Şehir ile Çevre ve Enerji Teknolojileri alanlarında Antalya’daki ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerinin katılabildiği 3 farklı yarışma düzenleniyor. Bilimi sevdirme, ülkemizin bilim ve teknoloji alanında yaptığı güzel çalışmaları duyurma ve anlatma yolunda BilimFest’i oldukça önemli ve değerli bulduğumu ifade etmek isterim” ifadelerine yer verdi.

“Akdeniz Bölgesi’nin ilk ve tek bilim merkezi olma özelliği taşıyor”

BilimFest’in düzenlendiği alanın, aynı zamanda eski bir dokuma fabrikası olduğunu hatırlatan Kacır, “Bilim ve teknolojide yenilikçi bir anlayışla hareket eden BilimFest, tarihi dokusuyla geçmişe de ışık tutuyor. Kepez Belediyesi bünyesinde, TÜBİTAK desteğiyle kurulan Antalya Bilim Merkezi; Akdeniz Bölgesi’nin ilk ve tek bilim merkezi olma özelliği taşıyor. Bilim Merkezimiz; farklı yaş gruplarından, farklı birikime sahip bireyleri bilimle buluşturarak, bilim ve teknolojiyi daha anlaşılır ve ulaşılır kılıyor. Bilim Merkezimiz; büyüklük ve altyapısıyla sadece Antalya değil bölgeye hizmet verecek bir bilim merkezi olarak ön plana çıkıyor. Bizler de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak, Antalya’da böyle bir bilim merkezinin varlığından heyecan ve mutluluk duymaktayız. Bununla birlikte desteklerimizi de esirgemiyoruz” açıklamasını yaptı.

150 milyon liralık destek

Antalya Bilim Merkezi projesine TÜBİTAK’la birlikte 150 milyon liralık destek sağladıklarını belirten Bakan Kacır, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ayrıca proje çerçevesinde 7 farklı eğitim atölyesi kuruldu. Bilim merkezlerine yönelik desteklerimizle; toplumumuzda bilim kültürünü yaygınlaştırmayı, toplumun bilime olan ilgi ve merakını artırmayı hedefliyoruz. Bu çerçevede 31 Mart 2022 tarihinde açılan Antalya Kepez Bilim Merkezi, TÜBİTAK destekli 7. bilim merkezimiz olmuştur. 9 ilimizde ise büyük ölçekli bilim merkezi kurulması projelerimiz devam ediyor. Yine il ve ilçe belediyelerimizin bilim merkezi projelerini de destekliyoruz. “Küçük Ölçekli Bilim Merkezi Kurulması Destek Programı” ile 17 projeyi desteklerken, 25 yeni proje için de çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Ziyarete açık olan bilim merkezlerimizin, bugüne kadar yaklaşık 7 milyon kişiyi ağırladığını görmekteyiz. Bilim merkezlerimizde gerçekleştirilen eğitim atölyelerine ise 620 binin üzerinde gencimizin katıldığını ifade etmek isterim. Gençlerimiz bizim en değerli varlıklarımız.”

Kaynak: Ekometre

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.