SON DAKİKA
Hava Durumu

İSO, Türkiye İmalat PMI Eylül 2023 Raporunu yayınladı

İstanbul Sanayi Odası (İSO), Türkiye İmalat PMI Eylül 2023 Raporu ile Türkiye Sektörel PMI Raporu'nu kamuoyuyla paylaştı. Rapora göre, Ağustos 2023'te 49 olarak belirlenen İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat PMI, Eylül ayında 49,6'ya yükseldi

Haber Giriş Tarihi: 02.10.2023 10:25
Haber Güncellenme Tarihi: 02.10.2023 10:25
Kaynak: Ekometre
İSO, Türkiye İmalat PMI Eylül 2023 Raporunu yayınladı

Türkiye'de ekonomik büyümenin öncü göstergesi olan imalat PMI verisi açıklandı

Veri, imalat sektörünün performansında hafif bir yavaşlamaya işaret etti ve faaliyet koşullarının istikrarlı bir seyir izlediğini gösterdi.

İmalat sektörü neden yavaşlıyor?

İmalat sektöründeki yavaşlamada üretimin ivme kaybetmesinin etkili olduğu belirtiliyor. Birçok firma, bu durumu genellikle zayıf piyasa koşullarına ve yeni siparişlerdeki azalmaya bağlıyor. Ancak bazı firmalar, talebin dirençli kaldığını ve olumlu seyrettiğini ifade ediyorlar.

Eylül ayı raporuna göre, takip edilen 10 sektör arasında sadece gıda ürünlerinde üretimde artış yaşandı. İstihdam artışı ise sadece üç sektörde gözlendi. Bu, COVID-19 salgınından bu yana en düşük istihdam artışı düzeyine işaret ediyor.

İmalat sanayinin performansını gösteren İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat PMI, ekonomik büyümenin öncü göstergesi olarak kabul ediliyor. Ancak son dönemde sektördeki zayıflama dikkat çekiyor. Üretimdeki ivme kaybı, yeni siparişlerdeki düşüşle de ilişkilendiriliyor. Hem iç pazarda hem de ihracatta yeni siparişlerde azalma yaşanıyor, ancak düşüşler Ağustos ayına göre daha ılımlı seyrediyor.

Enflasyon yavaşladı ancak girdi maliyetleri hâlâ yüksek

Enflasyon oranı ise Ağustos ayına göre yavaşladı, ancak girdi maliyetleri hâlâ yüksek seviyede seyrediyor. Bu durum, nihai ürün fiyatlarının bir önceki döneme göre azalmasına neden oldu. İstihdamda çok sınırlı bir artış yaşanırken, bazı firmalar yeni siparişlerdeki azalmaya tepki olarak istihdamı azalttılar. Ayrıca satın alma faaliyetleri ve girdi stokları da azalmaya devam etti.

İmalatçılar, girdi satın alımlarında teslimat gecikmeleriyle karşı karşıya kaldılar ve tedarikçilerin performansındaki bozulmanın nedeni yüksek nakliye maliyetleri ve mal ithalatındaki zorluklar olarak gösterildi.

İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat PMI anket verileri hakkında değerlendirmede bulunan S&P Global Market Intelligence Ekonomi Direktörü Andrew Harker, Eylül ayında sektördeki iyileşmeye dair umut verici işaretler olduğunu belirtti. Ayrıca, kurda göreli istikrarın enflasyonist baskıları azalttığını ifade etti. Ancak zorlu faaliyet koşullarının devam ettiğini vurguladı.

Kaynak: Ekometre

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.