SON DAKİKA
Hava Durumu

İlk 100'e giren şirketler açıklandı

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, listedeki yüz şirketin 2019-2021 ciro artış hızlarının dikkate alındığını belirtirken, ortalama büyümenin yüzde 569 olduğunu kaydetti

Haber Giriş Tarihi: 05.02.2024 16:10
Haber Güncellenme Tarihi: 05.02.2024 16:10
Kaynak: Ekometre
İlk 100'e giren şirketler açıklandı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV), TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (ETÜ) işbirliğinde gerçekleştirilen "TOBB Türkiye 100 Ödül Töreni", Ticaret Bakanı Ömer Bolat'ın katılımıyla, TOBB İkiz Kuleler Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi.

Ortalama büyümeleri yüzde 569

Törende konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye 100 listesi hazırlanırken, başvuran şirketlerin 2019-2021 ciro artış hızlarının dikkate alındığını söyledi. Listedeki 100 şirketin söz konusu dönemde ortalama büyümesinin yüzde 569 olduğunu bildiren Hisarcıklıoğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Bu, çok çarpıcı bir rakam. Çünkü Türkiye'deki milli gelir artışının 8 kat üzerinde bir performans gösterdiler. Yine aynı süre içinde, çalışan başı üretimlerini, yani verimliliklerini ise ortalama yüzde 267 artırdılar. Ayrıca her biri ortalama 103 kişiye istihdam sağladı. 2019-2021 döneminde Türkiye 100 şirketlerinin istihdamı yüzde 49 arttı. Türkiye 100 şirketlerinin yüzde 71'i ihracat yapıyor. Tam 76 farklı ülkeye ihracat gerçekleştiriyorlar. Böylesine büyük başarılar gösteren ve Türkiye 100'e girmeye hak kazanan şirketlerimizle iftihar ediyor, hepsini de yürekten kutluyorum."

Türkiye 100 şirketlerinin, dijital teknolojiyi çok iyi kullandığını anlatan Hisarcıklıoğlu, "Çalışanların eğitimine ayırdığı kaynağı masraf olarak görmüyor, buna büyük önem veriyorlar. Yüksek bir çevre bilinciyle ve sürdürülebilirlik anlayışıyla çalışıyorlar." diye konuştu.

ANADOLU'NUN YÜKSELİŞİ AÇIK BİR ŞEKİLDE GÖRÜLÜYOR

Hisarcıklıoğlu, Türkiye 100 listesinin bölgesel dağılımına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Listede 27 farklı şehrimizden şirketler var. Anadolu'nun yükselişi, burada da açık bir şekilde görülüyor. Sektörler açısından da yine ilginç bir dağılım var. Listede bilişimden, makineye, toptan ticaretten, metal ürünlere, elektronikten, mühendisliğe kadar 35 farklı sektörden şirketler bulunuyor. Bu çeşitlilik aslında ülkemizde her sektörde fırsatlar olduğunun, doğru iş modeliyle her sektörde başarının yakalanabileceğinin en güzel ispatı."

Kalkınmanın anahtarı girişimcilikten geçiyor

Kalkınmanın anahtarının girişimcilik olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, daha fazla girişimciye ihtiyaç olduğunun altını çizdi.

Hisarcıklıoğlu, Türkiye 100 ile girişimci rol modellerinin sayısının artmasını istediklerine işaret ederek, şu değerlendirmede bulundu: "Buradaki her şirket, yeni girişimcilere örnek olsun istiyoruz. Bütün gençlerimizin, kadınlarımızın, bu başarı hikayelerini duymalarını istiyoruz. Duysunlar ki onlar da girişimci olmaya daha fazla heves etsinler. Türkiye 100 programına başvurmuş ancak ilk 100 arasına girememiş şirketlerimize de seslenmek istiyorum. Sizler 2019-2021 döneminde ortalama yüzde 186 büyüdünüz. Bu başarılarından dolayı bu şirketlerimizi de tebrik ediyorum. Listeye giremedim diye asla üzülmeyin, gelecek yılın programını yakın zamanda duyuracağız."

Türk iş dünyası zorlu bir süreçten geçiyor

Türk iş dünyası olarak birçok zorlu süreçten geçtiklerini belirten Hisarcıklıoğlu, "Kamu-özel sektör el ele vererek, tüm bu sıkıntılı dönemleri aşmayı bildik. Türkiye'nin, dünyanın en büyük ekonomileri arasında yerini almasını ve lider ülke haline gelmesini hep birlikte çalışarak sağlayacağız. Ülkemizin gururu olan şirketlerimizin kurucularını, yöneticilerini ve çalışanlarını bir kez daha yürekten kutluyorum." dedi.
Türkiye'nin en hızlı büyüyen 100 şirketinin bulunduğu listede ilk sırada, AFM Gıda Kimya İthalat İhracat Ticaret Ltd. Şti., ikinci sırada Tobıo Novelfarma İlaç Sanayi ve Ticaret AŞ, üçüncü sırada Ada İnşaat Mermer Maden Nakliye Turizm Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. yer aldı.

Yeni kapılar açacak birer kilometre taşı

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, TOBB'un, 2011 yılından bu yana, sektörlerinde yenilikçi adımlar atan ve büyüme hızlarıyla öne çıkan firmaların başarılarını kutladığı belirterek, şu değerlendirmede bulundu:

"En hızlı büyüyen 100 firma ödülleri, firmalarımız için sadece takdir belgesi değil, aynı zamanda sizlere (iş dünyasına) rehberlik edecek, yeni kapılar açacak bir kilometre taşıdır. Bu ödül sizleri daha büyük hedeflere, daha geniş ufuklara taşıyacaktır."

Törende ödüllendirilen 100 şirketin 27'sinin farklı illerden geldiğini bildiren Bolat, "En çok temsil edilen şehirler, 23 şirketle İstanbul, 19 şirketle Ankara, 9 şirketle Adana, 8 şirketle İzmir, 5 şirketle Eskişehir. Sektör dağılımına baktığımızda ise toptan ve dış ticarette 10, bilgi teknolojilerinde 9 şirket, mimarlık ve mühendislik, tekstil ürünleri imalatı ve makine ile ekipman imalatı gibi gruplar önde geliyor." diye konuştu.

"Bakanlık bütçesinin yüzde 60'ı ihracat desteklerine ayrılıyor"

Milli gelirde 4 kattan fazla artış sağlandığının altını çizen Bolat, hedefin 1 trilyon 100 milyar dolar milli gelire ulaşmak olduğunu belirtti.

Bolat, mal ihracatında 256 milyar dolara, hizmet ihracatında 100 milyar dolara ulaşıldığını hatırlatarak, "Bu rakamlar Türkiye ekonomisinin ne kadar büyüdüğünü, dışa açıldığını, milli gelirinin ve refahının yükseldiğini gösteriyor. Dolayısıyla siz iş insanlarına yeni fırsat pencereleri, yeni imkanlar sunuyor." diye konuştu.

Türkiye'de 1980'li yıllardan itibaren şirket, ihracatçı firma ve ihracat rakamlarında yaşanan artışa dikkati çeken Bolat, ticaret siciline kayıtlı şirket ve ticari işletme sayısının 2 milyon 400 bin, esnaf sayısının da 2 milyon 200 bin olduğunu, 4,5 milyon kişinin imalat, sanayi, tarım ve ticaretle uğraştığını vurguladı.

Bolat, 21 yılda Türkiye'ye gelen doğrudan yatırım miktarının 264 milyar dolara ulaştığını ifade etti.

Türkiye'deki yabancı firma sayısının 2002'de 5 bin olduğunu anlatan Bolat, bu sayının bugün 80 bin 500'e yükseldiğini, söz konusu firmaların ülkeye değer kattıklarını söyledi.

Bakanlık olarak ihracatçıların dışa açılması için büyük destekler sunduklarını dile getiren Bolat, şunları kaydetti:

"Hem mal ihracatı hem de ithalatında 100'e yakın destek kalemimiz var. Bunlar arasında tasarım, markalaşma, üretimde rekabetçilik, gelişim, küresel tedarik zinciri yetkinlik destekleri, Türkiye'deki uluslararası fuarlara katılma, pazara giriş, yurt dışında mağaza, depo açma gibi birçok kalemde desteklerimiz var. Ticaret Bakanlığı bütçesinin yüzde 60'ı ihracat desteklerine ödeniyor. Hizmetler ihracatında yönetim danışmanlığı, gayrimenkul, yayıncılık, lojistik, kara, deniz, demir, hava yolu taşımacılığı gibi sektörlerde sunduğumuz önemli destek kalemleri var."

Tam Liste 

1.    AFM GIDA KİMYA İTHALAT İHRACAT TİCARET LTD.ŞTİ.
2.    TOBIO NOVELFARMA İLAÇ SANAYİ VE TİCARET A.Ş.     
3.    ADA İNŞAAT MERMER MADEN NAKLİYE TURİZM SANAYİ VE TİCARET LTD. ŞTİ. 
4.    ER-ES TORBA TEKSTİL HAYVANCILIK VE GIDA SANAYİ TİCARET LTD. ŞTİ.
5.    GOLD HARVEST KURUYEMİŞ GIDA VE TARIM ÜRÜNLERİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş.            
6.    ÇATALBAŞ ELEKTRİK ENERJİ MAKİNA MÜHENDİSLİK İNŞAAT TAAHHÜT İTHALAT İHRACAT DANIŞMANLIK SANAYİ VE TİCARET LTD. ŞTİ.            
7.    MBS DIŞ TİCARET VE İNŞAAT LTD. ŞTİ.
8.    BİTES SAVUNMA HAVACILIK VE UZAY TEKNOLOJİLERİ YAZILIM ELEKTRONİK TİCARET A.Ş.
9.    PROMİT MÜHENDİSLİK MEKANİK TESİSAT İNŞAAT SANAYİ VE TİCARET LTD. ŞTİ.
10.    AKADEMİ ETİKET VE MATBAACILIK PAZARLAMA SANAYİ TİCARET LTD.ŞTİ.             
11.    ENG MİNERAL SANAYİ VE TİCARET LTD. ŞTİ.        
12.    LİVA GLOBAL İÇ VE DIŞ TİCARET A.Ş.       
13.    ELEKSE ELEKTRONİK PARA VE ÖDEME KURULUŞU A.Ş.   
14.    IDS ENERJİ MÜHENDİSLİK DANIŞMANLIK PROJE YATIRIM TAAHHÜT SANAYİ VE TİCARET LTD. ŞTİ. 
15.    QZENS MOBİLYA DEKORASYON İNŞAAT PROJE TAAHHÜT SANAYİ VE TİCARET LTD. ŞTİ.     
16.    AVE BİLİŞİM YAZILIM DANIŞMANLIK TAAHHÜT İÇ VE DIŞ TİCARET A.Ş.     
17.    PİMECCO MÜHENDİSLİK PROJE TAAHHÜT SANAYİ VE TİCARET LTD. ŞTİ.  
18.    FS DIŞ TİCARET A.Ş.        
19.    HASSAN ELEKTRİK A.Ş.  
20.    OBİLET BİLİŞİM SİSTEMLERİ A.Ş.
21.    AKSOYLAR MÜHENDİSLİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.           
22.    CEYBER EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ TİCARET A.Ş.     
23.    INAVITAS ENERJİ A.Ş.    
24.    PROFEN İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE HİZMETLERİ SANAYİ TİCARET A.Ş.  
25.    SİLLE METAL SANAYİ VE TİCARET A.Ş.     
26.    EKİP TEKNİK İNŞAAT A.Ş.             
27.    CROMIC PLASTİK VE KALIP İMALAT SANAYİ VE TİCARET A.Ş.         
28.    BARANKALE İNŞAAT METAL SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
29.    AVŞAR ATIK YÖNETİMİ GERİ KAZANIM PLASTİK SANAYİ VE TİCARET LTD. ŞTİ.        
30.    GÖKTEKİN ENERJİ A.Ş.  
31.    UNIARCH KLİNİK MÜHENDİSLİK VE KLİNİK ALANI TASARIM HİZMETLERİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. 
32.    OĞUZ MOBİLYA PAZARLAMA İMALAT İNŞAAT SANAYİ VE TİCARET LTD. ŞTİ.            
33.    ENOX TEKNOLOJİ A.Ş.   
34.    HASVET MEDİKAL YAZILIM SAĞLIK HİZMETLERİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. 
35.    TEZKİM TARIMSAL KİMYA SANAYİ VE TİCARET A.Ş.           
36.    SAHABT YAZILIM DANIŞMANLIK VE EĞİTİM A.Ş.
37.    PROMODA TEKSTİL SANAYİ VE TİCARET LTD. ŞTİ.               
38.    KİPAŞ HAVACILIK KARGO TAŞIMACILIK VE TİCARET A.Ş.  
39.    OLMETSAN METAL İNŞAAT SANAYİ VE TİCARET LTD. ŞTİ.
40.    SH TEKNİK ÇÖZÜM MÜHENDİSLİK SANAYİ VE TİCARET LTD. ŞTİ
41.    TAREN MÜHENDİSLİK MAKİNE ELEKTRİK OTOMASYON SANAYİ VE TİCARET LTD. ŞTİ.         
42.    ÇEKİNO SAVUNMA ELEKTRONİK VE BİLİŞİM A.Ş.
43.    GENMACS OTOMASYON MAKİNA İTHALAT İHRACAT SANAYİ VE TİCARET LTD. ŞTİ.              
44.    SMARTPULSE TEKNOLOJİ A.Ş.   
45.    BARİNE TEKSTİL SANAYİ İÇ VE DIŞ TİCARET A.Ş. 
46.    ELİTAŞ GRUP PLASTİK SANAYİ TİCARET LTD. ŞTİ. 
47.    BESEN PLASTİK VE AMBALAJ SANAYİ TİCARET LTD. ŞTİ.   
48.    DÜRÜMLE GIDA SANAYİ VE TİCARET A.Ş.             
49.    ROBO OTOMASYON MÜHENDİSLİK ELEKTRİK MAKİNA SANAYİ VE TİCARET A.Ş.  
50.    TİGA BİLGİ TEKNOLOJİLERİ A.Ş. 
51.    BAYMİNERAL MADEN VE KİMYA SANAYİ DIŞ TİCARET LTD. ŞTİ.
52.    OGT PLASTİK SANAYİ TİCARET LTD. ŞTİ. 
53.    GRAFENZ ENDÜSTRİ VE TİCARET A.Ş.     
54.    NAR EMAYE DÖKÜM METAL SANAYİ VE TİCARET LTD. ŞTİ.             
55.    TEKNİK MASURA AMBALAJ KAĞIT GERİ DÖNÜŞÜM SANAYİ VE TİCARET A.Ş.        
56.    RİZE TROPİKAL ÜRÜNLER CANLI HAYVAN TARIM GIDA ELEKTRONİK EŞYALAR BİLGİSAYAR HİZMETLERİ İNŞAAT NAKLİYAT SANAYİ İÇ VE DIŞ TİCARET LTD. ŞTİ.     
57.    SİNERJİ SİLAH VE MÜHİMMAT A.Ş.         
58.    KILIÇKESMEZ GIDA SANAYİ VE TİCARET LTD.ŞTİ. 
59.    PAYTR ÖDEME VE ELEKTRONİK PARA KURULUŞU A.Ş.     
60.    OLİGA MAKİNA ELEKTRONİK İTHALAT İHRACAT SANAYİ VE TİCARET LTD. ŞTİ.        
61.    ASTEC ENDÜSTRİ TESİSLERİ A.Ş. 305%    İSTANBUL
62.    NATUROİL GIDA VE KİMYA SANAYİ TİCARET LTD. ŞTİ.       
63.    ACA  TEKNİK İNŞAAT MİMARLIK TİCARET A.Ş.    
64.    GOP İNŞAAT TURİZM SANAYİ VE TİCARET A.Ş.    
65.    GÜNEYDOĞU ANTEPFISTIKÇILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
66.    KAYKAÇ MAKİNA KİMYA İNŞAAT TARIMSAL SULAMA SİSTEMLERİ AMBALAJ MALZEMELERİ TAAHHÜT SANAYİ VE TİCARET LTD. ŞTİ.            
67.    USB CERTIFICATION DENETİM GÖZETİM VE BELGELENDİRME HİZMETLERİ A.Ş.   
68.    HANBEY TARIM VE HAYVANCILIK İŞLETMELERİ A.Ş.          
69.    OPTİMAL PROJE YÖNETİMİ VE İNŞAAT SANAYİ TİCARET LTD. ŞTİ.
70.    TDU SAVUNMA SİSTEMLERİ TEKNİK TEKSTİL SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
71.     USEL MAKİNA İNŞAAT SANAYİ VE TİC.LTDŞTİ.     
72.    ERAL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ  ELEKTRİK ELEKTRONİK AYDINLATMA OTOMASYON SANAYİ VE TİCARET PAZARLAMA LTD.ŞTİ.
73.    FORMAL ALÜMİNYUM SANAYİ TİCARET A.Ş.       
74.    LİKİT KİMYA SANAYİ VE TİCARET A.Ş.      
75.    KUNT   
76.    KUZEY BORU A.Ş.            
77.    IHI DALGAKIRAN MAKİNA SANAYİ VE TİCARET A.Ş.          
78.    ANKUTSAN ANTALYA KUTU SANAYİ OLUKLU MUKAVVA KAĞIT TİCARET A.Ş.         
79.    KÖKLÜCE MAKİNA VE YEDEK PARÇA İNŞAAT A.Ş.
80.    MAHİR ARIN KERESTECİLİK SANAYİ VE TİCARET LTD. ŞTİ.
81.    ADONİS ENDÜSTRİYEL TEMİZLİK ÜRÜNLERİ A.Ş.
82.    ADDPARK İLERİ MÜHENDİSLİK TEKNOLOJİLERİ A.Ş.
83.    DEN-KO MOBİLYA İMALAT YAPI MALZEMELERİ İNŞAAT SANAYİ VE TİCARET LTD. ŞTİ.          
84.    BYS GRUP BİLİŞİM SİSTEMLERİ DANIŞMANLIK TİCARET VE SANAYİ A.Ş.   
85.    15 TEMMUZ DENİZCİLİK VE TİCARET A.Ş.             
86.    İE COOLİNG ISITMA SOĞUTMA İKLİMLENDİRME HAVALANDIRMA İNŞAAT İMALAT İTHALAT İHRACAT TİCARET VE SANAYİ LTD. ŞTİ.              
87.    KOBE TEKSTİL SANAYİ VE TİCARET LTD. ŞTİ.          
88.    GİNTEK İNŞAAT SANAYİ TURİZM VE TİCARET A.Ş.              
89.    BYMED MEDİKAL UZAY VE HAVACILIK OTOMOTİV SANAYİ VE TİCARET LTD. ŞTİ.   
90.    UZMAN TEKNİK ENDÜSTRİYEL KLİMA ÜRETİM A.Ş.          
91.    DEICO MÜHENDİSLİK TASARIM İMALAT İNŞAAT SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
92.    SUN-KA SUNGURLU KAĞITÇILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
93.    GANİOĞULLARI MAKİNE KİMYA BİLİŞİM TEMİZLİK HİZMETLERİ TURİZM TAŞIMACILIK İNŞAAT SANAYİ VE TİCARET LTD. ŞTİ.              
94.    OFİS YEM GIDA SANAYİ TİCARET A.Ş.     
95.    GENETİKA TOHUM TARIM İTHALAT İHRACAT TİCARET LTD. ŞTİ.   
96.    DİNAMİK MOTOR REDÜKTÖR SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
97.    BULUNG LOJİSTİK A.Ş.  
98.    ORİGİN LOJİSTİK TAŞIMACILIK TİCARET A.Ş.        
99.    PROYAPI MÜHENDİSLİK VE MÜŞAVİRLİK A.Ş.      
100.    LİMA LOJİSTİK HİZMETLERİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. 

Kaynak: Ekometre

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.