SON DAKİKA
Hava Durumu

Gençlerin yatırım okuryazarlığına tam destek

Yatırım okuryazarlığını geliştirmek adına çok sayıda projeye destek olan şirket, hem Türkiye’nin önde gelen üniversiteleri ile hem de finans sektörünün öncü firmalarıyla her yaştan yatırımcının gelişim sürecine yardımcı olmayı amaçlıyor

Haber Giriş Tarihi: 13.03.2024 15:00
Haber Güncellenme Tarihi: 13.03.2024 15:00
Kaynak: Ekometre
Gençlerin yatırım okuryazarlığına  tam destek

Boğaziçi Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi öğrenci kulüplerinin düzenlediği yatırım yarışmalarında teknoloji sponsoru olan ForInvest, hem sektörün gelişimine hem de genç yatırımcıların doğru karar alma süreçlerine sürdürülebilir bir destek sunmayı hedefliyor. Genç yatırımcı öğrenciler ise düzenlenen yarışmalarda kayıp riski olmadan hisse senedinden kripto paraya kadar farklı finansal enstrümanlarda risk yönetimini öğrenirken, sanal sermayelerini artırmayı amaçlıyor. Yatırımın herkes için erişilebilir ve ulaşılabilir olmasını amaçladıklarının altını çizen Serra Berkol, “Yaptığımız çalışmalar sermaye piyasasını güçlendirme amacı taşırken; yatırıma ilgi duyan gençlere verdiğimiz desteklerle de sürdürülebilir yatırım dünyasını güçlendirmeye gayret gösteriyoruz.” dedi. 

Boğaziçi Ünivesitesi İşletme ve Ekonomi Kulübü’nün Investimate sanal yatırım yarışmasına teknoloji sponsoru olmasının yanı sıra İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Yatırım Kulübü, Sanal Borsam Yarışması’na da altyapı sponsoru olan şirket, bilinçli yatırımcı sayısını artımak, yatırım kararlarında riski en aza indirmek ve sürdürülebilir bir yatırım ekosistemi oluşturarak sermaye piyasasının gelişimine katkıda bulunmak amaçlıyor.

Bilinçli yatırımcı sayısını artırmayı amaçlıyoruz

Serra Berkol, bugün gelinen noktada yatırım okuryazarlığın hayati önemi olduğuna vurgu yaparak, “Yatırım teknolojileri alanında 30 yılı aşkın süredir faaliyetlerimizi sürdürüyor ve yatırımcıların son derece önemli riskler barındıran karar alma süreçlerine destek olmaya gayret gösteriyoruz. Sürdürülebilir bir yatırım ekosistemi oluşturmak için güçlü teknolojimizi merkeze alarak oluşturduğumuz sanal portföy platformumuz ile yatırıma ilgi duyan öğrencileri destekleyerek, genç yaşlardan itibaren bilinçli yatırımcı sayısını artırmaya gayret gösteriyoruz. İş birliklerimiz, sermaye piyasasını güçlendirme amacı taşırken; yatırıma ilgi duyan herkese verdiğimiz desteklerle de bir anlamda sürdürülebilir yatırım dünyasını güçlendirmeye gayret gösteriyoruz. Yatırım okuryazarlığını artırmak ve sürdürülebilir mali başarıları desteklemek adına üniversite ve finans sektörünün önde gelen kurumları başta olmak üzere yapacağımız iş birlikleriyle çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” değerlendirmesini yaptı. 

Doğru yatırım kararları kayıp riski olmadan alınacak 

Boğaziçi Üniversitesi İşletme ve Ekonomi Kulübü tarafından bu yıl 9’uncu kez düzenlenen Investimate’te öğrenciler yatırım bilgilerini stratejik olarak yarıştıracak. 6 hafta boyunca Borsa İstanbul’dan alınan anlık verileri kullanarak hisse senedi, VIOP, varant gibi çeşitli işlemleri kullanarak sanal 100 bin TL’lerini artırmaya çalışacak olan katılımcılar, 6 hafta sonunda bakiyesini en çok artıran 50 kişinin yazdığı strateji raporları alanında jüri üyelerinin 2 haftalık değerlendirme sürecinin sonuçlarına göre ödüllendirilecek. 6 Nisan’da bitecek yarışmanın jüri üyeleri arasında ise Murat Sağman, Eralp Aslankurt, Atilla Köksal, Berra Doğaner, Barış Esen, Jülide Yiğittürk ve Cüneyt Paksoy yer alacak. 28 Nisan’da ise final töreni ile kazananlar ödüllerine kavuşacak. Bu yıl İTÜ Yatırım Kulübü tarafından 11 Mart 2024’te 10’uncusu başlayan SanalBorsam ise yarışmacı öğrencilerin finans ve borsa alanlarında maddi kayıp yaşamadan bilgilerin test edilmesine olanak sağlayacak. ForInvest Sanal Portföy üzerinde gerçekleşecek Menkul Kıymetler Ligi ise 5 Nisan’da sonuçlanacak ve yatırım bilgisi ile en yüksek sanal kar getirisini elde ederek dereceye giren öğrenciler, nakit ödül sahibi olacak.  

Kaynak: Ekometre

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.