SON DAKİKA
Hava Durumu

Gayrimenkulde yabancı yatırımcı rekoru

Türkiye’ye yönelik yabancı sermaye girişi Ocak-Şubat ayında da bir önceki döneme göre yüzde 39 artarak yükselmeye devam etti.

Haber Giriş Tarihi: 15.04.2023 11:30
Haber Güncellenme Tarihi: 15.04.2023 11:30
Kaynak: Haber Merkezi
https://ekometre.com/
Gayrimenkulde yabancı yatırımcı rekoru

Ocak ve şubat ayında net yabancı sermaye girişi, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 39 arttı. Yıllık artışla birlikte yaklaşık 8 milyar dolar seviyesinde seyreden yabancı sermaye girişinde ağırlık ise gayrimenkul yatırımında.

Türkiye’ye yönelik yabancı sermaye girişi Ocak-Şubat ayında da bir önceki döneme göre yüzde 39 artarak yükselmeye devam etti. Geçmiş yıllara kıyasla çok düşük olmakla birlikte yıllıklandırılmış bazda da son dönemde bir hareketlenme gözlendi. Yabancı doğrudan yatırımlarda, gayrimenkulün ağırlığı devam etmekle birlikte, son dönemdeki Türkiye’de kurulu şirketlerin yurtdışındaki ana şirketleriyle borç, kredi ilişkilerinde, Türkiye’den yurtdışına borç verme yönündeki değişimin azalması rol oynadı.

Türkiye’de çok uzun yıllardır yurtdışındaki şirketler, Türkiye’deki şirketlerine borç ve kredi veriyor. Ancak son yıllarda bazı dönemlerde tersine bir işlem oluştuğu da gözleniyor. Nitekim 2022 Ocak-Şubat döneminde Türkiye’de kurulu yabancı sermaye şirketleri, yurtdışındaki şirketlerine 148 milyon dolar kredi-borç verdi. 2023 aynı dönemde ise 150 milyon dolar borç aldı.

Yabancı sermaye girişimi 8 milyar tl'nin üzerinde

Normal dönemlerde yurtdışı merkez şirketler, Türkiye’deki şirketlerine borç ve kredi açtığı için, bu kalemdeki giriş pozitif oluyor. Ancak son birkaç yıldır önceki yıllarda nadiren görülen bu kalemdeki “çıkış” sıklıkla oluşmaya başladı. Nitekim, 2019 ve 2020’de yıllık bazda bu kalemde net çıkış görüldü.

Ocak-Şubat döneminde hem yıllıklandırılmış bazda hem de bazı aylarda, önceki dönemde eksi ya da düşük seyreden şirketlerin yurt dışı merkezlerinden aldıkları borç ve kredilerdeki yüksek giriş, yıllık bazda gayrimenkul ile birlikte yabancı sermaye girişini 8 milyar TL’nin üzerinde tuttu.

Net sermaye girişi 645 milyar dolar

Aynı dönemde sermaye yatırımları azalmakla birlikte, 920 milyon dolarlık gayrimenkul girişiyle, Ocak-Şubat döneminde net sermaye girişi önceki yıla göre yüzde 39 artışla 645 milyon dolar, yıllıklandırılmış bazda ise yüzde 31 artışla 8 milyar 348 milyon dolar oldu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.