SON DAKİKA
Hava Durumu

Fed politika faizini 25 baz puan artırdı

Piyasalarda da 25 baz puanlık faiz artışı bekleniyordu. Faiz böylece 2007’den beri en yüksek seviyeye çıktı

Haber Giriş Tarihi: 04.05.2023 10:38
Haber Güncellenme Tarihi: 04.05.2023 10:38
https://ekometre.com/
Fed politika faizini 25 baz puan artırdı

ABD Merkez Bankası bankacılık güven krizi ve enflasyon ikilemi gölgesinde faiz kararını açıkladı. Fed politika faizini 25 baz puan artışla yüzde 5 - 5,25 aralığına yükseltti.

Fed Açık Piyasa Komitesi (FOMC) yılın üçüncü faiz kararını açıkladı. Buna göre FOMC beklentilere paralel bir şekilde politika faizini 25 baz puan artırarak yüzde 5-5.25 aralığına çekti. Böylece politika faizi son 16 yılın en yüksek seviyesine çıktı.

FOMC mart ayında da 25 baz puanlık faiz artırımı kararı almıştı. Oybirliğiyle alınan son kararla beraber son 10 toplantıda politika faizini toplamda 500 baz puan artırmış oldu.

Karar metninde ABD bankacılık sisteminin sağlam ve dayanıklı olduğu belirtilerek "Hanehalkları ve işletmeler için daha sıkı kredi koşullarının ekonomik aktivite, işe alım ve enflasyon üzerinde baskı oluşturması muhtemeldir. Bu etkilerin boyutu belirsizliğini koruyor" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada ayrıca "Kurul, enflasyonu zaman içinde yüzde 2'ye düşürmek için ne boyutta ek sıkılaştırmanın uygun olacağını belirlerken, para politikasındaki kümülatif sıkılaştırmayı, para politikasının ekonomik aktivite ve enflasyona etkisindeki gecikmeleri, ekonomik ve finansal gelişmeleri dikkate alacaktır" denildi.

Hedef yüzde 2 enflasyon

Daha önceki karar metinlerinde "Enflasyonu yüzde 2 hedefine indirmek için Komite, ilave sıkılaştırmanın uygun olabileceğini öngörmektedir" ifadeleri kullanılmıştı. Son karar metninde ise bu ifade yer almadı.

Kararın ardından açıklamada bulunan Fed Başkanı Jerome Powell geçen yıl ortasına göre enflasyonun ılımlılaştığını ancak enflasyon baskısının halen yüksek olduğunu belirtti. Gerekirse para politikasını daha da sıkılaştıracaklarını söyleyen Powell "Faiz kararlarını toplantıdan toplantıya gelecek verileri değerlendirerek alacağız" ifadelerini kullandı.

Fed Başkanı Powell bankacılık sektörünün mart başından bu yana iyileşme gösterdiğine dikkat çekti.

"Faiz indirimleri uygun olmayacaktır"

Borç tavanının zamanında yükseltilmesinin önemli olduğunu vurgulayan Powell "Borç tavanına dair bir anlaşma olmamasının ekonomik sonuçları son derece belirsiz" dedi.

Powell, ABD ekonomisi için tahminlerinin durgunluk değil 'ılımlı büyüme' olduğunu söyledi.

Faiz indirimlerinin gündemlerinde olup olmadığının sorulması üzerine Komite olarak enflasyonun düşeceğini öngördüklerini belirten Powell "Ancak bunun uzun bir süre alacağını düşünüyoruz. Eğer bu tahminimiz doğruysa faiz indirimleri uygun olmayacaktır" cevabını verdi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.