SON DAKİKA
Hava Durumu

FCI 55. yıllık toplantısını Marakeş te yaptı

FCI Marakeş'teki 55. Yıllık Toplantısı’nda Yasal Çalışmayı FCI'nın hizmet verdiği tüm diğer pazarları kapsayacak şekilde genişletmeye karar verdi

Haber Giriş Tarihi: 08.11.2023 15:52
Haber Güncellenme Tarihi: 09.11.2023 10:52
Kaynak: Ekometre
FCI 55. yıllık toplantısını Marakeş te yaptı

Açık Hesap Yurtiçi ve Uluslararası Ticari Alacakların Faktoring ve Finansmanı için Küresel Temsilci kuruluş olan FCI Hukuk Komitesi üyesi ve EKOMETRE Köşe Yazarı Uyanık Marakeş’teki yıllık toplantıda yapılan çalışmalar hakkında bilgi aktardı. TEB Faktoring Yönetim Kurulu Başkanı  Çağatay Baydar üçüncü kez FCI’a başkan seçildi.

FCI, Açık Hesap Yurtiçi ve Uluslararası Ticari Alacakların Faktoring ve Finansmanından sorumlu Küresel Temsilci Kuruluştur. FCI, 1968 yılında kar amacı gütmeyen küresel bir dernek olarak kuruldu. Bugün 90'dan fazla ülkede 400'e yakın üye şirketle FCI, sınır ötesi faktoring alanında benzersiz bir işbirliği ağı sunuyor. Üye işlemleri dünya çapındaki uluslararası muhabir faktoring hacminin yaklaşık %60'ını oluşturuyor.

FCI Marakeş'teki 55. Yıllık Toplantısı’nda Yasal Çalışmayı FCI'nın hizmet verdiği tüm diğer pazarları kapsayacak şekilde genişletmeye karar verdi. Hem FCI hem de Avrupa Faktoring ve Ticari Finans Sektörü Federasyonu (EUF) içindeki üyelerine daha küresel bir tabloya sahip olma olanağı sunmak amacıyla yasal çalışmayı tamamlamak üzere AB dışındaki 60 ülkeye daha anketler gönderildi. Toplamda 91 ülkeyi kapsayan bu birleşik Hukuk Çalışması, şimdiye kadar üretilmiş en kapsamlı ve kapsamlı Alacak Finansmanı hukuki çalışması olacak. 

Açık Hesap Yurtiçi ve Uluslararası Ticari Alacakların Faktoring ve Finansmanı için Küresel Temsilci Organ olarak FCI, sektörün çaba göstermesi için ihtiyaç duyulan uygun yasal ve düzenleyici altyapının geliştirilmesini desteklemektedir. Düzgün bir yasal ve düzenleyici çerçeve, sektörün tüm faktoring işlemlerinin yasal ve düzenleyici bir perspektiften desteklenmesini sağlamasına, yatırımcıların ihtiyaç halinde yerel mahkemelerde uygun telafiye sahip olmalarına olanak tanıyor, bu da yatırımcının güvenini ve faktoringe sağlanan korumaları artırıyor. FCI, üyelerinin bugün FCI'nın hizmet verdiği tüm pazarlar hakkında gerekli bilgiye sahip olmaları için gerekli donanıma sahip olmalarını destekliyor.

Avrupa Faktoring ve Ticari Finans Sektörü Federasyonu (EUF), 2013 yılından bu yana 27 AB ülkesini ve altı referans piyasayı da kapsayan faktoring ve ticari finans sektörüne yönelik benzersiz karşılaştırmalı hukuk çalışmasını yürütüyor.

Marakeş'teki FCI 55. yıllık toplantısında, FCI Hukuk Komitesi Üyesi Isabelle Henry, resmi Hukuk Çalışması’nı tüm katılımcılara sundu ve başlattı. Çalışma artık tüm üyelerin ülkeye göre önemli yasal ve düzenleyici bilgileri tek bir yerden bulmasına olanak tanıyacak.

Kuşkusuz bu çalışma, üyelerimize kendi pazarlarındaki yasal ve düzenleyici ortam hakkında kapsamlı ve ayrıntılı sorular sunulmasını gerektirdiğinden zaman aldı; sektörümüzdeki pek çok kişiye daha önce böylesine bir platformda sunulmamış bir içgörü sağlayan küresel format son derece bilgilendirici bir belgeydi. FCI Hukuk Komitesi Üyesi EKOMETRE Köşe Yazarı Yüce Uyanık, faktoring, alacaklar ve tedarik zinciri finansmanı sektörünün sesi olarak derneğimizin devam eden çalışmaları kapsamında bu çalışmayı yönetti ve yürüttü. 

FCI Hakkında:

FCI, Faktoring Hizmetleri sağlayan veya Faktoring Faaliyetleri kurmayı planlayan tüm şirketlerin yanı sıra sektördeki hizmet sağlayıcılara da açık, münhasır olmayan bir kuruluştur.

FCI üç ana faaliyet alanı sunmaktadır:

BAĞLANTI: İş ağı, üyelerinin ihracat ve ithalat faktörleri olarak işbirliği yaptığı sınır ötesi faktoring faaliyetlerini destekler.

EĞİTİM: FCI, hem yerel hem de uluslararası faktoring ve ilgili Açık Hesap Finansmanı ürünlerindeki en iyi uygulamaları teşvik eder ve geliştirir.

ETKİ: FCI, dünya çapındaki paydaşlar ve politika yapıcılarla birlikte Sektörü teşvik eder ve savunur.

Faktoring nedir?

Faktoring , üçüncü kişilerin haklarının devri ve bunların kanunlar çerçevesinde korunması şeklindeki hukuki anlayışa dayanmaktadır .

Faktoring anlaşmasında, faktoring şirketi ile müşterisi arasında yapılan bir sözleşme üzerine, faktoring şirketi, temlik edilir edilmez, onaylanmış borç veya alacakların kararlaştırılan bir yüzdesini öder.

Faktoring çözümüyle ve faktoring şirketi ile müşterisi arasında imzalanan bir sözleşmeye dayalı olarak, faktoring şirketi, alacaklar kendisine devredildiğinde veya (bazı ülkelerde) kendisine rehin verildiğinde, onaylanmış borçların/alacakların kararlaştırılan bir yüzdesini ödemeyi kabul eder. onun müşterisi. 

Kredi korumasının faktoring sözleşmesinin bir parçası olması durumunda buna “rücusuz” faktoring, borçlu üzerindeki kredi riskinin satıcıda kaldığı faktoring sözleşmesine ise “rüculu” faktoring adı verilmektedir.

Son yıllarda, alacak finansmanı ve özellikle faktoring, özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler için işletme sermayesini artırmaya yönelik esnek araçlar olarak ön plana çıkmıştır. 

Kaynak: Ekometre

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.