SON DAKİKA
Hava Durumu

Euro bölgesinde bankalar krediyi kısmaya hazırlanıyor

Euro Bölgesi'nde bankalar başta olmak üzere finans kuruluşları tarafından şirketlere verilen kredilerdeki büyüme eylülde durma noktasına geldi

Haber Giriş Tarihi: 25.10.2023 16:29
Haber Güncellenme Tarihi: 25.10.2023 16:29
Kaynak: Ekometre
Euro bölgesinde bankalar krediyi kısmaya hazırlanıyor

Avrupa Merkez Bankası (AMB), Eylül ayına ilişkin şirket ve tüketici kredileri aylık değişimlerini yayımladı. Buna göre, Ağustos'ta yıllık bazda yüzde 0,7 artan şirket kredileri, geçen ay yüzde 0,2 yükseliş kaydetti. Bu yükseliş, söz konusu kredilerde Aralık 2015'ten beri en düşük artış olarak kayıtlara geçti.

Şirket kredilerinde devam eden ivme kaybı, "20 ülkeli blokun resesyonun eşiğinde olduğuna dair yeni kanıtlar sunması" olarak da değerlendirildi. Tüketici kredileri ise Ağustos'ta yüzde 1 artışın ardından geçen ay yüzde 0,8 arttı. Aylık kredi akışı da 4,5 milyar euro oldu. Eylül'de M3 para arzı, yıllık bazda yüzde 1,2 düşüşle analistlerin beklentisi olan yüzde 1,8 gerilemenin altında kaldı. Ağustos'ta arz yüzde 1,3 düşmüştü.

M3 para arzındaki düşüş, gelecekte enflasyonun artış hızının yavaşlayabileceğinin göstergesi olarak görülüyor. Bununla birlikte para arzı ile enflasyon arasındaki ilişkinin artık çok karmaşık olduğu değerlendiriliyor.

Bankalar da krediyi kısmaya hazırlanıyor

Öte yandan, dün yayınlanan AMB'nin blokun en büyük bankalarıyla yaptığı anket, dördüncü çeyrekte işletmelerin krediye erişimini daha da kısıtlamayı planladıklarını ve ayrıca kredi talebinin azaldığını gösteriyor.

Son haftalarda sanayi üretimi verilerinden, satın alma ve ekonomiye güven endekslerine kadar büyüme göstergelerinin tümü, zayıf dış talep, tüketici ihtiyatı ve yüksek faiz oranlarının etkisiyle Euro Bölgesi ekonomisinin şu anda durgunlaştığını, hatta küçüldüğünü gösteriyor. Bu arada, AMB, yüksek enflasyon ile faizleri artırarak mücadele ediyor.

AMB'nin Temmuz 2022'den bu yana yaptığı 10 faiz artırımı yavaş yavaş etkisini gösterirken, bu durum tüketiciler için kredi maliyetlerini artırdı; aynı zamanda inşaat ve diğer sektörlerdeki yatırımları daha pahalı hale getirerek ekonomiyi yavaşlatıyor. AMB'nin bir sonraki faiz toplantısı, 26 Ekim'de yapılacak. Para piyasalarındaki fiyatlamalarda AMB'nin 3 temel politika faizini sabit bırakmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Kaynak: Ekometre

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.