SON DAKİKA
Hava Durumu

Ekonomistler ABD büyüme tahminlerini yükseltti

Ekonomistler ABD büyüme tahminlerini yükseltirken, tüketicilerin harcamaya devam etmesiyle resesyon ihtimalini bir yılın en düşük seviyesine indirdiler

Haber Giriş Tarihi: 20.10.2023 16:38
Haber Güncellenme Tarihi: 20.10.2023 16:38
Kaynak: Ekometre
Ekonomistler ABD büyüme tahminlerini yükseltti

Tahmincilerin hane halkı harcama tahminlerini yükseltmesiyle ekonomi muhtemelen üçüncü çeyrekte yıllık %3,5'lik bir oranla yaklaşık 2 yılın en hızlı büyümesini gerçekleştirdiğini öngördüler.

Hala canlı olan işgücü piyasasının yükselen borçlanma maliyetlerine ve enflasyon yüküne rağmen hane halkı harcamalarını desteklemeye devam ettiğini belirten Bloomberg, önümüzdeki yıl için istihdam tahminlerinin daha yüksek revize edilmesi, ekonomistlerin neden önümüzdeki yıl resesyon ihtimalini eşit gördüklerini açıklamaya yardımcı olduğunu vurguladı.

ING ekonomisti James Knightley, "ABD ekonomisi mükemmel bir yaz geçirdi. Güçlü tüketici harcamaları ana itici güç oldu, hanehalkları tasarruflarını kullanarak ve kredi kartlarından borçlanarak yaşam tarzlarını sürdürmeye istekliyken enflasyon harcama gücünü tüketmeye devam ediyor" dedi

Katılımcılar, gıda ve enerji hariç kişisel tüketim harcamaları çekirdek fiyat endeksinin 2024 yılında ortalama %2,6 artacağını öngörüyor ki bu da geçen ayki tahminle örtüşüyor.

Kaynak: Ekometre

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.