SON DAKİKA
Hava Durumu

Dört ülke Merkez Bankasından belirsizlik uyarısı

Avustralya, İspanya, İngiltere ve Tayland merkez bankası yetkilileri, faiz oranlarının zirvede veya zirveye yakın olduğuna dair artan küresel beklentilere rağmen para politikası görünümünün belirsizliğini koruduğu konusunda uyarılarda bulundu

Haber Giriş Tarihi: 28.11.2023 17:42
Haber Güncellenme Tarihi: 28.11.2023 17:42
Kaynak: Ekometre
Dört ülke Merkez Bankasından belirsizlik uyarısı

Avustralya Merkez Bankası Başkanı Michele Bullock, Hong Kong'da düzenlenen bir konferansta yaptığı açıklamada Merkez Bankası'nın çok çeşitli belirsizliklerle mücadele ettiğini söyledi. Bullock, ekonomik faaliyetin beklenenden fazla direndiğini ve hizmet enflasyonunun biraz kalıcı olduğunun kanıtladığını da sözlerine ekledi.

Tayland, İngiltere ve İspanya da belirsizlik uyarısında bulundu

İngiltere Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Dave Ramsden, birçok belirsizlik devam etse de görünümün daha fazla güven vermeye başladığını belirtti. Piyasaların, faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalacağını içselleştirdiğini belirten Ramsden, piyasalardaki oynaklığa ve açıklanan verilere olan hassasiyete dikkat çekti.

İspanya Merkez Bankası Başkanı Pablo Hernandez de Cos, yüksek faiz oranlarının banka kârlılığını artırdığını ancak etkisinin kısa vadeli olacağını söyledi. Bir noktada kredi risklerinin ortaya çıkabileceği ve varlıklarda kayıplar yaşanabileceği konusunda uyardı.

Tayland Merkez Bankası Başkanı Sethaput Suthiwartnarueput, gayrisafi yurtiçi hasılanın yaklaşık yüzde 90'ına ulaşan yüksek hane halkı borcu konusunda endişelerini dile getirdi. Sethaput’a göre politikayı zorlaştıran bir diğer faktör ise kredi büyümesinin küçük ve orta ölçekli işletmeler için negatife dönmesi. Sethaput "Dalgalanmayla başa çıkmak için oldukça iyi bir konumdayız. Bununla birlikte, çok iyimser olmamak gerektiğini düşünüyorum" dedi.

Kaynak: Ekometre

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.