SON DAKİKA
Hava Durumu

Derecelendirme Kuruluşu Expert RA dan Rosatom’a yüksek not

Derecelendirme kuruluşu Expert RA A.Ş, Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom’a Çevresel, Sosyal ve Kurumsal Yönetim (ESG) değerlendirmesinde B notu verdi. Bu not, önemli kararlar alınma sürecinde sürdürülebilir kalkınma kriterlerini çok yüksek düzeyde yerine getiren kuruluşlara veriyor

Haber Giriş Tarihi: 23.08.2023 13:11
Haber Güncellenme Tarihi: 23.08.2023 13:11
Kaynak: Seçiniz
https://ekometre.com/
Derecelendirme Kuruluşu Expert RA dan Rosatom’a yüksek not

Expert RA A.Ş, Sürdürülebilir Kalkınma Derecelendirme Grubu Genel Müdürü Yulia Katasonova konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Rosatom, kuruluşun ESG derecelendirme listesinde, verdiğimiz tüm derecelendirmeler arasında en yüksek puanı alan 4’üncü şirkettir. ESG derecelendirmeleri artık sadece bir imaj aracı olmaktan çıkıp tedarik zincirlerinin oluşturulması da dahil olmak üzere yatırımcılar, kredi kuruluşları ve diğer sözleşmeci kuruluşlar tarafından da kullanılmaya başlandı. Derecelendirmeler yalnızca Rosatom için değil, genel olarak diğer piyasa katılımcıları için de ESG bakımından olgunluğun bir ölçütü haline geliyor. Rosatom’un ESG derecelendirmesinde daha da olumlu dinamiklerle ifade edilen başka başarılar elde etmesini umuyoruz.”

ESG kriterleri, çevresel, sosyal ve kurumsal yönetişim alanlarını kapsayan geniş çaplı bir şekilde yatırım performansının belirlenmesini sağlıyor.

Bilgi notu:

Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom, enerji mühendisliği, makine üretimi ve inşaat alanlarındaki varlıkları bir araya getiren, birçok farklı sektöre hizmet eden bir holding olma özelliği taşıyor. Rosatom, rüzgâr enerjisi de dahil olmak üzere düşük karbonlu enerji üretimi stratejisi ile hareket ediyor. Faaliyet alanlarında yenilikçi nükleer ve nükleer olmayan ürünlerin üretimi, bilimsel araştırmalar, Kuzey Deniz Rotasının geliştirilmesi ve eko-endüstriyel parkların oluşturulmasının yanı sıra tehlikeli endüstriyel atıkların yönetimi için devlet sistemi de dahil olmak üzere çevre projeleri yer alıyor. Rosatom’un bünyesinde toplam 330 binden fazla kişiye istihdam sağlayan 350'nin üzerinde işletme ve kuruluş bulunuyor.

Sürdürülebilir kalkınma ilkeleri, uzun yıllardır sürdürülebilir kalkınma gündemine yönelik faaliyetlerine devam eden Rosatom'un uzun vadeli stratejisinde yer alıyor. Ortak Sektörel Sürdürülebilir Kalkınma Politikası 2020 yılında onaylandı. 2020 yılından bu yana Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’nin üyesi olan Rosatom, 2022 yılında Ulusal ESG İttifakına katıldı.  Rosatom, Rusya’da üretilen toplam elektrik enerjisi miktarının yaklaşık %20'sini tedarik eden, Rusya'nın en büyük düşük karbonlu elektrik enerjisi üreticisi olma özelliği taşıyor.

1997 yılında kurulan kredi derecelendirme kuruluşu Expert RA A.Ş, bugün Rusya'nın en eski ve en büyük derecelendirme kuruluşu. Expert RA, Rusya Merkez Bankası'nın kredi derecelendirme kuruluşlarının kayıtlarına dahil edilmiş olup Uluslararası Sermaye Piyasaları Derneği (ICMA), MOEX Rusya Endeksi ve VEB.RF yatırım şirketinin yeşil ve sosyal etkili tahvillerin bağımsız doğrulayıcıları listelerinde de yer alıyor. Expert RA ayrıca Kırgız ve Kazak borsalarındaki sağlayıcılar listesine de dahil edildi.

Sürdürülebilir kalkınma alanındaki projelerin geliştirilmesi sayesinde Rusya'da daha sürdürülebilir bir iş ortamı yaratılıyor. Firmaların sorumluluk derecesi ve çevresel ayak izleri dikkate alınıyor. ESG derecelendirme sistemi yerli şirketlerin rekabet gücünü de artırıyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.