SON DAKİKA
Hava Durumu

Çukobirlik pamuk alım fiyatını açıkladı, üretici isyan etti

Çukobirlik, 42 randıman kütlü pamuk alım fiyatını 18.5 TL/kg olarak belirledi. Pamuk üreticileri artan maliyetler karşısında fiyatın beklentilerin çok altında kaldığını ve çiftçinin zarar edeceği bir fiyat olduğunu savundu

Haber Giriş Tarihi: 29.09.2023 18:45
Haber Güncellenme Tarihi: 29.09.2023 18:45
Kaynak: Ekometre
Çukobirlik pamuk alım fiyatını açıkladı, üretici isyan etti

Çukurova Pamuk, Yerfıstığı ve Yağlı Tohumlar Tarımsal Satış Kooperatifleri Birliği (Çukobirlik), 2023-2024 kampanyası kütlü pamuk alım fiyatlarını açıkladı.

Buna göre Çukobirlik, 42 randıman kütlü pamuk alım fiyatını 18.5 TL/kg olarak duyurdu.

Açıklanan söz konusu rakam avans fiyat olarak nitelenirken, piyasa şartlarına göre artabilir. Nitekim geçen yıl son fiyat Çukobirlik tarafından 21 TL olarak güncellemişti. Sektör temsilcileri Çukobirlik'in piyasayı canlı tutmak adına pamuk alım fiyatını bu kadar düşükten açıklamasının üreticilerde hayal kırıklığı yarattığını dile getirdi.

"Fiyat fark desteği artırılmalı"

Çukobirlik tarafından açıklanan fiyatın pamuk üreticilerinin beklentilerinin altında kaldığını ifade eden Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, "Çiftçimizin beklentisi en az geçen yılın en yüksek fiyatı olan 21 TL ile başlayıp piyasayı takip ederek şartlara göre de 25 TL’ye kadar yükseltmesi yönündeydi. Çukobirlik de eski gücünde olmadığından malın tamamını alabilecek finansmanı ve işleme kapasitesi sağlaması güç görünüyor. Serbest piyasa şartlarında Tarım Bakanlığının pamuk çiftçisi için yapacağı tek etkili enstrüman, 2 yıldır 1.6 TL olarak açıklanan fiyat fark desteğini arttırmaktır. Bizim yaptığımız maliyet hesabına göre kütlü pamuk eken çiftçinin bu yıl eline kilogram başına en az 25 TL geçmelidir. Verimlerin de beklenenden az olduğu hesaba katılınca, gelecek yıl pamukta daha fazla yurt dışına bağlanıp, Yunan, Amerikan veya Hindistanlı çiftçiye kazandırmak yerine Türk çiftçisine piyasayla beklenti arasındaki hak ettiği fiyat farkı verilerek, pamuk çiftçisinin gelecek yıl pamuktan vazgeçmesini önlememiz gerekir" dedi.

"Üretici kapana kısıldı"

Çukobirlik'in açıkladığı fiyatı yorumlayan bir başka isim ise Ulusal Pamuk Konseyi Başkanı Bertan Balçık oldu. Balçık, "Üretici kapana kısıldı. Fark ödemesi desteği en az 4.6 Tl olmadığı sürece üretici zarar eder. Pamuk piyasasının talep tarafı tamamen zayıf ve bu durum önümüzdeki 6-7 aya kadar sürecek gibi görünüyor. Bu süre zarfında çiftçiyi koruyacak destekleme adımları atılması lazım" diye konuştu.

"Açıklanan fiyattan memnun değiliz"

Diyarbakır Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Süleyman İskenderoğlu da açıklanan fiyata tepki gösterdi. Pamuk üreticisinin en az 23-24 Tl civarında bir fiyat beklentisinde olduğunu kaydeden İskenderoğlu, "Açıklanan fiyattan memnun değiliz. Çiftçi bu fiyatlarla mahvolur. Girdi maliyetlerinin yüzde 110-130 arasında arttığı bir süreçte pamuk fiyatı böyle olursa gelecek yıl kimse pamuk ekmez. Bu durumda çiftçi pamuk destekleme priminin 5 TL olmasını bekliyor. Bu halieyle çiftçi perişan olur" dedi.

Kaynak: Ekometre

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.