SON DAKİKA
Hava Durumu

Çimsa nın üçüncü çeyrekte cirosu yüzde 57 arttı

Çimsa, yılın üçüncü çeyreğinde geçen senenin aynı dönemine göre %57 artışla 3 milyar 808 milyon TL ciro ve 5 artışla 947 milyon TL FAVÖK kaydetti

Haber Giriş Tarihi: 06.11.2023 21:20
Haber Güncellenme Tarihi: 06.11.2023 21:20
Kaynak: Ekometre
Çimsa nın üçüncü çeyrekte cirosu yüzde 57 arttı

Şirket’in operasyonlarından kaydedilen pozitif etki, güçlü bilançosu ve yeniden değerlemeden kaynaklı ertelenmiş vergi gelirleri ile desteklendi, böylece üçüncü çeyrekte tek seferlik etkiler hariç 832 milyon TL ana ortaklık net kârı kaydedildi.

Şirket'ten yapılan açıklamaya göre,

"Ağustos ayında açıklanan sektör verilerine göre, bir önceki yıla göre yurt içinde %20 büyüme gerçekleşmişken, ihracat pazarlarındaki düşüş devam etmiştir. Şirket, yüksek kapasite kullanımını sürdürmüş ve karlılık odaklı ürün-coğrafya miks yönetimine odaklanmıştır.

Şirket’in operasyonel karlılığını destekleme ve sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda kritik bir önemi olan alternatif yakıt kullanımı yılın üçüncü çeyreğinde %30 olarak gerçekleşmiştir. Şirket’in FAVÖK marjı %25 olarak gerçekleşmiştir.

Şirket’in artan operasyonel karlılığı ve etkin nakit yönetimi sonucunda,Eylül sonunda borçluluk 0,4x seviyesinde gerçekleşmiştir. Üçüncü çeyrekte Türk lirasının sınırlı değişimi ve artan finansman maliyetleri birlikte Şirket’in finansman giderlerinde sınırlı artış olmasına neden olmuştur. Eylül sonunda kümülatif bakıldığında yaklaşık 200 milyon TL finansman geliri kaydedilmiştir.

Özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımlar (Exsa ve Sabancı Building Solutions BV) üçüncü çeyrekte net kâra 171 milyon TL pozitif katkıda bulunmuştur.

Çimsa, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği kapsamında taşınmazlarını ve bunlara ait amortismanları yeniden değerlemeye tabi tutmuştur. TFRS finansal tablolarında ise maliyet yöntemiyle muhasebeleştirmeye devam etmektedir. Halihazırda VUK ve TFRS finansal tablolar arasındaki geçici fark üzerinden hesaplanmakta olan ertelenmiş vergi varlığı/yükümlülüğünü yeniden değerleme etkisiyle oluşacak güncel VUK değerleri üzerinden hesaplamış ve bu uygulama nedeniyle oluşacak ertelenmiş vergi gelirini de, söz konusu vergi avantajının geri kazanılabilirliği mümkün görüldüğü ölçüde, tek seferde, gelir tablosunda muhasebeleştirmiştir. TFRS finansal tablolarda da enflasyon muhasebesinin uygulanmaya başlanmasıyla TFRS mali tablolarda yer alan taşınmazların da değerlemeye tabi tutulması gerekecektir. Bu durumda VUK ve TFRS finansal tablolar arasında taşınmazlara ilişkin geçici fark ortadan kalkacağı için vergi gideri yazılması söz konusu olacaktır.

Yatırımlar ve Stratejik Gelişmeler:

2022 yılının ikinci çeyreğinde başlanan, Mersin Fabrikası’ndaki CAC kapasite artış yatırımı plana uygun bir şekilde devam etmektedir, yıl içinde devreye alınması gerçekleşecektir.

Şirket, iklim değişikliği ile mücadele ve enerji verimliliğine olan odağını sürdürmekte olup, düşük karbon emisyonunu destekleyen yeni teknoloji yatırımlarına devam etmektedir. Bu kapsamda sektörün en büyük güneş enerjisi santrallerinden birini Afyon’da Eylül ayında devreye alınmıştır.

Çimsa’nın %32,9 oranında payına sahip olduğu iştiraklerinden Exsa Export Sanayi Mamulleri Satış ve Araştırma A.Ş. (Exsa)'nin tüm aktif ve pasifleri ile birlikte bir kül halinde Sabancı Holding bünyesinde birleşecektir. Birleşme işleminin tamamlanması ile birlikte, Çimsa’ya Exsa hisseleri yerine Sabancı Holding hisseleri verilecektir. Birleşme işlemine ilişkin SPK onay süreçleri devam etmektedir.

Çimsa’nın 28.07.2023 tarihli yönetim kurulu toplantısında, Şirket’in 135.084.442 TL tutarındaki çıkarılmış sermayesinin, tamamı iç kaynaklardan karşılanmak suretiyle 810.506.652 TL ve %600 oranında bedelsiz artırılarak 945.591.094 TL'ye çıkarılmasına karar verilmiştir. Bu kapsamda Şirket’in mevcut ortaklarına ellerindeki her bir lot Çimsa hissesi için 6 lot yeni ihraç edilecek Çimsa hissesi verilerek sermaye artışı raporlama dönemi içinde tamamlanmıştır.

Çimsa’nın 23.10.2023 tarihli yönetim kurulu toplantısında; Sabancı Building Solutions B.V.'nin (SBS) mevcut ve devam eden yatırımları için Sabancı Holding’in mali desteğine olan ihtiyacın azalması ve aynı zamanda Çimsa’nın güçlenen mali yapısı göz önünde bulundurularak, SBS çatısı altında toplanan küresel yapı malzemeleri yatırımlarının Çimsa bünyesinde konsolide edilerek yönetilmesi ve böylece operasyonel verimliliğin artırılması ile yönetim ve kontrol süreçlerinin sadeleştirilmesi hedefleri çerçevesinde; SBS’nin sermayesinin ,1'ini temsil eden payın Sabancı Holding'den 25.280.098 EUR bedelle alınmasına karar verilmiştir. Gerekli yasal işlemlerin tamamlanmasını takiben pay devri gerçekleştirilecektir."

Kaynak: Ekometre

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.