SON DAKİKA
Hava Durumu

Boeing, bu yıl için 737 nin teslimat tahminini düşürdü

Boeing, tedarikçisi Spirit AeroSystems'ın kalite sorunları nedeniyle bu yıl için 737 teslimat tahminini düşürdü

Haber Giriş Tarihi: 25.10.2023 15:34
Haber Güncellenme Tarihi: 25.10.2023 15:34
Kaynak: Ekometre
Boeing, bu yıl için 737 nin teslimat tahminini düşürdü

Şirket 2023 yılında 400-450 adet 737 jeti teslim etmeyi hedefliyordu, dar gövdeli jetler için gövde üreten Spirit'teki iki ayrı kalite sorununun ardından bu hedefi 375-400 jete düşürmek zorunda kaldı.

Öngörülen 737 teslimatlarının gerisinde kalmasına rağmen Boeing, 3- 5 milyar dolar arasında serbest nakit akışı yaratma hedefine bağlı kaldı ve 737 üretimini artırma planını değiştirmemeyi planlıyor.

Ayrıca 2023 yılında en az 70 adet geniş gövdeli 787 Dreamliner teslimat hedefine ulaşmayı planlıyor.

Boeing, 2023 mali yılının üçüncü çeyreğinde gelirinin yıllık artışla 18,1 milyar dolara ulaştığını duyurdu. Uçak üreticisi 1,64 milyar dolar net zarar bildirdi. Hisse başına seyreltilmiş zarar ise bir önceki yılın üçüncü üç aylık döneminde kaydedilen 5,49 dolardan 2,70 dolara geriledi.

Başkan ve İcra Kurulu Başkanı (CEO) Dave Calhoun, "Toparlanma sürecimizde ilerlemeye devam ediyoruz ve kısa vadeli zorluklara rağmen bu yıl ve uzun vadede belirlediğimiz finansal hedeflere ulaşma yolunda ilerliyoruz." dedi.

"Güçlü talebi karşılamak için üretim oranlarını istikrarlı bir şekilde arttırırken tedarik zincirimizde istikrarı sağlamaya ve operasyonel performansı iyileştirmeye odaklanmış durumdayız."

Boeing CEO'su Dave Calhoun, "Şirketimiz dışındakilerin bir adım kaybedip kaybetmediğimizi merak ettiklerini duydum. Ben bunun tam tersini düşünüyorum. Oluşturduğumuz kültür sayesinde, geçmişten gelen uygunsuzlukları tespit ettik ve artık bunları bulup kesin olarak düzeltecek titizliğe sahibiz." dedi.

Şirket üçüncü çeyrekte %20 düşüşle 70 adet 737 uçağı teslim etti.

Bununla birlikte analistler, herhangi bir ekonomik gerilemeye karşı bir siper oluşturması gereken, şişkin jet sipariş defterleri göz önüne alındığında Boeing'in beklentileri konusunda iyimser olmaya devam ediyor.

Kaynak: Ekometre

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.