SON DAKİKA
Hava Durumu

Bedelli askerlik ücretine zam geliyor

2023 yılının ilk yarısında 104.084,16 TL olan bedelli askerlik ücreti, geçtiğimiz yılın temmuz ayında 122.351,04 TL'ye yükseltilmişti

Haber Giriş Tarihi: 25.06.2024 02:45
Haber Güncellenme Tarihi: 25.06.2024 02:52
Kaynak: Ekometre
Bedelli askerlik ücretine zam geliyor

Bu zamların ardından 2024 yılı başında yüzde 49,25 oranında artışla 122 bin 351 liradan 182 bin 608 liraya yükseltilen ücret, temmuz ayında ise yeniden artırılacak.

2024 yılı Temmuz ayında geçerli olacak yeni ücret, memur maaş zammı oranlarına göre hesaplanacak.  Bu kapsamda 6 aylık enflasyon farkına göre hesaplanacak memur maaşı zammının ardından Mali ve Sosyal Haklar Genelgesi yayınlanacak ve 2024 yılının ikinci yarısında uygulanacak bedelli askerlik ücreti kesinlik kazanacak.

Halk TV'nin haberine göre 3 Temmuz tarihinde haziran enflasyonunun beklentiler doğrultusunda artması durumunda yeni bedelli askerlik ücretinin de 219 bin liraya yükselmesi bekleniyor. 

Öte yandan Milli Savunma Bakanlığı'ndanyapılan açıklamada, şu ifadeler kullanıldı: "Bedelli askerlik hizmeti kapsamında geçerli olan bedel ve ek bedel tutarı Askeralma Kanunu gereğince 1 Temmuz itibarıyla memur aylık katsayısına göre güncellenecektir. Mevcut bedel tutarı üzerinden bedelli askerlik hizmetine müracaat etmek isteyen yükümlülerin 28 Haziran'a kadar müracaat ve ödeme işlemlerini tamamlamaları önem arz etmektedir."

Bedelli askerlik başvuruları hem askerlik şubelerinden hem de e-Devlet üzerinden gerçekleştirilebiliyor. Başvuruların ardından da ödeme süreci başlıyor.

Başvuru şartlarını taşıyan yükümlüler ödemelerini, peşin olarak Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası, Halk Bankası, Ziraat Katılım Bankası, Vakıf Katılım Bankası, Defterdarlıklar veya Malmüdürlüklerine T.C. Kimlik Numarası beyan ederek yatırabiliyor.

 7179 sayılı Askeralma Kanunu 9'uncu maddesi ve Askeralma Yönetmeliği'nin 61'inci maddesi gereğince bedelli askerlik hizmeti için belirlenen tutarlar peşin olarak ödenmekte olup taksit yapılamıyor.

Kaynak: Ekometre

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.