SON DAKİKA
Hava Durumu

Bakır fiyatları 2024 yılında daha da düşecek

Dünya Bankası "Emtia Piyasası Görünümü" raporunda; bakır fiyatlarının yeterli arz, artan stoklar ve zayıf talep nedeniyle 2023 yılının üçüncü çeyreğinde %1 düştüğünü bildirdi

Haber Giriş Tarihi: 31.10.2023 13:54
Haber Güncellenme Tarihi: 31.10.2023 13:54
Kaynak: Ekometre
Bakır fiyatları 2024 yılında daha da düşecek

Rapora göre fiyatların 2024 yılında zayıf küresel talebin ve güçlü arz büyümesinin yansıması olarak %5 daha düşmesi bekleniyor.

Dünya Bankasının raporuna göre bakır üretimi, aralarında Şili, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Endonezya, Peru, Rusya ve Özbekistan'ın da bulunduğu birçok ülkede yeni projeler ve mevcut projelerin genişletilmesi sayesinde 2023 yılının ikinci yarısında ve 2024 yılı boyunca güçlü bir şekilde artacak.

Küresel talebin toparlanması ve yeşil geçişin yoğunlaşması nedeniyle fiyatların 2025'te %9 oranında artması beklenirken önümüzdeki yıllarda talebin ana etkenleri elektrikli araçlar, yenilenebilir enerji ve ilgili şebeke altyapısından gelecek ve bu da bakır madenlerine ve rafinaj kapasitesine ek yatırım gerektirecek.

Raporda, üretim ve rafine etmedeki coğrafi yoğunlaşma, azalan cevher kaliteleri, yeni madenler için hantal izin prosedürleri ve sermaye maliyeti enflasyonu gibi etkenlerin, orta vadede bakır fiyatları üzerinde yukarı yönlü riskler oluşturacağı belirtildi.

Kaynak: Ekometre

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.