SON DAKİKA
Hava Durumu

Avdagiç: Faiz oranları finansman kullanmak için cazip değil

İTO başkanı Şekip Avdagiç, İşletme kredileriyle yatırım kredilerini ayrı tutmak ve buna göre yatırım kredileri için özel teşvikler oluşturmak gerekiyor. dedi

Haber Giriş Tarihi: 14.11.2023 15:32
Haber Güncellenme Tarihi: 14.11.2023 15:32
Kaynak: Ekometre
Avdagiç: Faiz oranları finansman kullanmak için cazip değil

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, yıl sonunda belirlenecek olan asgari ücretin OVP’de hedeflenen enflasyon oranında artırılması gerekiyor dedi. Avdagiç, “Asgari ücret bu konuda mevcut politikalar ve hedeflenen enflasyon olarak dikkate alınarak kurulan dengeleri bozmayacak şekilde artırılmalı” dedi.

Hizmet İhracatçıları Birliği’nin düzenlediği “Hizmet İhracat Şampiyonları” ödül töreninde konuşan İstanbul Ticaret Odası ve Hizmet İhracatçıları Birliği Başkanı Şekib Avdagiç, asgari ücrete ilişkin açıklamalarda bulundu.

Şekib Avdagiç, asgari ücrete ilişkin, Türkiye’deki işletmelerin ciddi boyutta eleman açığı bulunuyor. Önümüzdeki dönemde işten çıkarma veya işe alımlarda durağanlık sürecine girileceğini düşünmüyorum. Asgari ücret bu konuda mevcut politikalar ve hedeflenen enflasyon olarak dikkate alınarak kurulan dengeleri bozmayacak şekilde belirlenmeli Bu alanda tabii ki çalışanlarında beklentilerini bozmayacak ama piyasanın da dengesini bozmayacak şekilde karar alınmalı” açıklamalarında bulundu.

OVP'ye göre enflasyonun 2023 sonunda yüzde 65, 2024 sonunda yüzde 33, 2025 sonra yüzde 15,2 ve 2026 sonunda yüzde 8,5 olması bekleniyor.

“Şirket kredi kartlarındaki limitler için TBB ile bir araya geldik”

Şirketlerin kredi kartlarında limitlerin kaldırılması için TBB başkanıyla bir araya geldiklerini söyleyen Şekib Avdagiç, “Piyasadaki ödeme zincirinin muhafaza edilmesi ve kopmaması için çok verimli çalışan bir sistem bulunuyordu. Ticaretin saatli çalışması, ödeme zincirinin kopmaması ve tahsilatlarla ilgili sıkıntının yaşanmaması için şirket kredi kartları çok önemli bir enstrümandı.
Yılın ilk çeyreğinde çok doğru bulmadığımız bir daralma yaşandı ve taksit sınırlandırılması getirildi. Aradaki enflasyon artışını dikkate alarak kredi kartlarının limitlerinin makul bir noktaya getirilmesi taksit sayısının da mevcut politikayla çelişmeyecek şekilde arttırılmasının piyasadaki işleyişi kolaylaştırıcı bir önlem olacaktır.”

“Bu konuya ilişkin TBB Başkanı Alparslan Çakar ile bir araya geldik. Bu konuda hızlı ve etkin adımlar atıldığına ilişkin bir açıklama yaptı. Bunun yavaş yavaş yansımasını görüyoruz ama bu yansıma yalnızca kamu bankaları değil özel bankalarca da adım atılmalı. Bu durumunda kısa süre içerisinde çözülmesi beklentisindeyiz “ dedi.

“Faiz oranları finansman kullanmak için hala cazip değil ”

İşletme kredileriyle yatırım kredilerini ayrı tutmak gerektiğini söyleyen İTO başkanı Avdagiç, “Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz artışına kadar ağırlıklı olarak finansmana erişimle ilgili sıkıntılar gündeme geliyordu. Şuanda finansmana erişim konusunda göreceli olarak bir iyileşme var. Ancak finansman maliyetlerinde kayda değer bir artış görünüyor. Dış finansman şuanda günlük ticareti ve günlük finansman ihtiyacını karşılıyor. Mevcut faiz oranları finansman kullanmak için hala cazip değil. Bundan sonra işletme kredileriyle yatırım kredilerini ayrı tutmak ve buna göre yatırım kredileri için özel teşvikler oluşturmak gerekiyor“ değerlendirmelerinde bulundu.

Kaynak: Ekometre

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.