SON DAKİKA
Hava Durumu

Almanya nitelikli iş gücüne çalışma ve kalma hakkı verecek

Nitelikli iş gücü açığını kapatmaya çalışan Almanya'da koalisyon hükümeti, vasıflı işçi göçünü daha da kolaylaştırmak üzere anlaşmaya vardı. Çalışma amacıyla kalan sığınmacılara oturum hakkı tanıyan anlaşma, sadece süreçteki sığınmacılar için ve geriye dönük olarak geçerli

Haber Giriş Tarihi: 20.06.2023 17:50
Haber Güncellenme Tarihi: 20.06.2023 17:50
Kaynak: Haber Merkezi
https://ekometre.com/
Almanya nitelikli iş gücüne çalışma ve kalma hakkı verecek

Nitelikli iş gücü açığını kapatmaya çalışan Almanya'da koalisyon hükümeti, vasıflı işçi göçünü daha da kolaylaştırmak üzere anlaşmaya vardı. Koalisyon partilerinin sekreterleri düzenledikleri ortak basın toplantısında, tasarının bu hafta son kez görüşülmek üzere parlamentoya sevk edileceğini açıkladı.

Çalışma amacıyla kalan sığınmacılara oturum izni

Tasarıda yapılacak değişiklikler arasında sığınmacılara çalışma amacıyla kalma hakkı tanınması da yer alıyor. Yeşiller'den Irene Mihalic, söz konusu tasarıyla halihazırda ülkede bulunan insanların burada çalışabilmesini bekleyen şirketler, bürokrasi ve maliyetlerden kurtulacak olan belediyeler için de iyi olacağını söyledi.

Düzenlemenin ise sadece süreçteki sığınmacılar için ve geriye dönük olarak geçerli olduğunu vurgulandı. Son tarih, tasarının Bakanlar Kurulu kararıyla kamuoyuna açıklandığı 29 Mart 2023.

Buna ek olarak, "Mavi Kart" ile işgücü göçünün mümkün olduğu asgari gelir sınırı yeniden düşürülerek aylık brüt 3 bin 500 € civarına çekilecek.

Sosyal Demokrat Parti'den (SPD) Katja Mast da koalisyonun planlanan Eğitim ve Öğretim Yasası'nın son detayları üzerinde anlaşmaya vardığını açıkladı. 

AB dışından gelen işçilerin göç etmesi kolaylaşacak

İktidardaki koalisyon, Vasıflı İşçi Göç Yasası'nda yapılan değişiklikle vasıflı işçilerin göç etmesini çok daha kolay hale getirmek istiyor.

Böylece gelecekte, AB üyesi olmayan ülkelerden gelen yabancıların, puan sistemine dayalı bir "fırsat kartı" ile iş aramak üzere Almanya'ya gelmeleri mümkün olacak.

Mesleki niteliklere ve deneyime sahip vasıflı işçiler, niteliklerinin Almanya tarafından tanınmasına gerek kalmadan gelebilecekler. Almanya tarafından tanınan bir diplomaya sahip yabancılar için, öngörülen asgari maaş gibi engeller de azaltılacak.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.