SON DAKİKA
Hava Durumu

Almanya ekonomisi 3. çeyrekte daraldı

Almanya Federal İstatistik Ofisi'nin (Destatis) verilerine göre ekonomi Temmuz-Eylül döneminde yüzde 0,1 daraldı

Haber Giriş Tarihi: 30.10.2023 13:15
Haber Güncellenme Tarihi: 30.10.2023 13:15
Kaynak: Ekometre
Almanya ekonomisi 3. çeyrekte daraldı

Avrupa'nın en büyük ekonomisi Almanya yılın 3. çeyreğinde daraldı. Böylece ekonomi, aynı yıl içinde 2. kez resesyona doğru ilerledi.

Almanya Federal İstatistik Ofisi'nin (Destatis) verilerine göre ekonomi Temmuz-Eylül döneminde yüzde 0,1 daraldı. Hanehalkı harcamalarındaki düşüş, daralmada etkili oldu.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmini yüzde 0,2 daralmaydı. Almanya ekonomisi önceki çeyrekte yüzde 0,1 büyüme kaydetmişti.

Açıklanan veri, geçen sene yaşanan enerji kaynaklı olarak resesyona giren ekonominin toparlanmakta zorlandığını gösteriyor. IMF, bu yıl büyük ekonomilerden sadece Almanya'nın daralmasını öngörüyor.

Tüm dünyada yüksek faiz oranları, ekonomisi büyük oranda sanayiye bağlı olan Almanya'da bu ürünlere olan talebi düşürüyor.

Hizmet sektörü daha iyi performans gösterse de S&P Global verileri, burada da yavaşlama olduğuna işaret ediyor. Verilere göre özel sektör aktivitesi 4. çeyreğe girerken daralmayı sürdürdü.

Almanya'nın önde gelen kimyasal madde üreticilerinden Lanxess Grububu ay işgücünü yüzde 7 oranında azaltacağını duyurmuştu.

Enflasyondaki soğuma ve artan ücretlerin tüketim kaynaklı toparlanmayı tetiklemesi bekleniyor. Bloomberg anketine katılan analistler, ekonominin 2024'te yüzde 0,5 büyümesini öngörüyor.

Almanya 2022'nin son çeyreğinde yüzde 0,5, 2023'ün ilk çeyreğinde yüzde 0,3 daralmış, ekonomi böylece resesyona girmişti.

Kaynak: Ekometre

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.