SON DAKİKA
Hava Durumu

ABD'li Pimco ve Vanguard Türk varlıklarına yatırım yaptı

Dünya genelinde yaklaşık 10 trilyon dolar yatırım yöneten ABD'li fon yönetim şirketleri Pimco ve Vanguard, seçimlerin ardından uygulanan ortodoks politikalar ve yüklü faiz artışları sonrasında portföylerine TL cinsi varlıkları ekledi

Haber Giriş Tarihi: 05.01.2024 16:43
Haber Güncellenme Tarihi: 05.01.2024 16:43
Kaynak: Ekometre
ABD'li Pimco ve Vanguard Türk varlıklarına yatırım yaptı

ABD'li iki fon Pimco ve Vanguard yakın zamanda Türk varlıkları aldı. Reuters, şirketlerin kıdemli yöneticilerine atıfta bulunduğu haberinde Pimco ve Vanguard’ın Türkiye’nin yüksek faiz oranlarını koruyacağı beklentisiyle Türk varlıklarına yatırım yaptığını belirtti.

Reuters'ın sorularını yanıtlayın iki şirket, Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı seçimlerini tekrar kazanmasının ardından faiz artışını da içeren ortodoks para politikasına keskin dönüş yapılmasının ardından Türkiye'ye daha olumlu baktıklarını belirtti.

Pimco ve Vanguard aldıkları tahvillerin büyüklüğü hakkında bilgi vermese de bu yatırımlar, yabancının yıllar süren Türk tahvillerinden çıkışı sonrası tekrar oluşmaya başlayan "güvenin" önemli bir işareti.

Yaklaşık 2 trilyon dolar portföy büyüklüğünü yöneten Pimco'da gelişmekte olan piyasalar yöneticisi Pramol Dhawan, "Harcamaları dizginlemek ve enflasyonu kontrol altına almak için finansal koşulların sıkılaştırılması ve varlık fiyatlarında bozulmaya yol açan düzenlemelerin kademeli olarak gevşetilmesi nedeniyle Türk varlıklarına, özellikle de TL cinsi varlıklara olumlu bakıyoruz" dedi.

Yaklaşık 7,5 trilyon portföy büyüklüğü ile dünyanın ikinci büyük fon yönetim şirketi Vanguard'ın yönetilerinden Nick Eisinger da, geçen yılın sonlarına doğru "hedge etmeden" Türk tahvillerini portföylerine eklediklerini söyledi.

Kaynak: Ekometre

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.