SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

ABD li bankalar Çin in büyüme tahminlerini yüzde 5 e indirdi

Çin'de beklentilerin altında gelen büyüme verileri ve gayrimenkul sektöründen gelen olumsuz sinyallerin etkisiyle ABD'li bankalar büyüme beklentilerini aşağı yönlü revize etti

Haber Giriş Tarihi: 18.07.2023 13:24
Haber Güncellenme Tarihi: 18.07.2023 13:24
https://ekometre.com/
ABD li bankalar Çin in büyüme tahminlerini yüzde 5 e indirdi

Wall Street bankaları, yaşanan emlak krizinin de etkisiyle ekonomisi hız kesen Çin’e dair büyüme beklentilerini düşürmeye başladı.

JPMorgan, Morgan Stanley ve Citigroup 2023 Çin büyüme tahminlerini yüzde 5’e indirdi.

JPMorgan ve Citi’nin önceki beklentileri yüzde 5,5, Morgan Stanley’in revizyon öncesi tahmini de yüzde 5,7 düzeyindeydi.

Çin’de gayrisafi yurt içi hasıla yılın ikinci çeyreğinde beklentilerin altında büyürken, tüketici harcamalarına yönelik endişe verici sinyaller gelmeye devam etmişti.

GSYH büyümesi bir önceki yılın aynı üç aylık dönemine göre yüzde 6,3 ile yüzde 7,1 düzeyindeki Bloomberg anketi tahmininin altında kaldı. Çeyrek bazda büyüme oranı ise yüzde 0,8 ile tahminlere paralel açıklandı.

Haziran ayında Çin’de sanayi üretimi yıllık bazda yüzde 4,4 ile beklentileri aşarken, perakende satışlar yüzde 3,1 ile tahminlerin altında artış kaydetti. Ülkede arazi yatırımları da yıl başından bu yana bakıldığında -yüzde 7,9 ile -yüzde 7,5 seviyesindeki beklentinin üzerinde geriledi.

Perakende satışlardaki beklenti altı artış tüketim harcamalarının zayıflığına işaret ederken, konut sektörüne dair yatırım verisi ilave teşvik beklentilerini yeniden alevlendirdi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.