SON DAKİKA
Hava Durumu

ABD ekonomisi verimlilik patlamasına doğru ilerliyor

ABD ekonomisi için şirket karlarında sürekli bir düşüş yaşanacağına dair ilk endişelere rağmen, bu şirketlerin %82'si tahminleri aştı

Haber Giriş Tarihi: 07.11.2023 09:23
Haber Güncellenme Tarihi: 07.11.2023 09:23
Kaynak: Ekometre
ABD ekonomisi verimlilik patlamasına doğru ilerliyor

S&P 500 şirketlerinin önemli bir çoğunluğu üçüncü çeyrek sonuçlarında beklentilerin üzerinde performans göstererek ABD ekonomisi için potansiyel bir yumuşak inişe işaret etti ve yakın bir resesyona ilişkin korkuları azalttı. Şirket karlarında sürekli bir düşüş yaşanacağına dair ilk endişelere rağmen, bu şirketlerin %82'si tahminleri aştı.

Şirketler, kazançlardaki durgunluğu başarılı bir şekilde yöneterek ve marj genişlemesine yol açan maliyet kesintilerini uygulayarak dayanıklılık göstermiştir. Bu firmaların güçlü performansı, kurumsal kârların dibe vurmuş olabileceğini ve toparlanma yolunda ilerlediğini göstermektedir.

ABD ekonomisi verimlilik patlamasına doğru ilerliyor olabilir. Tarım dışı işgücü verimliliği bir önceki çeyreğe göre %4,7 artarken, S&P 500 şirketlerinin çalışan başına geliri, satışlardaki yavaşlamaya rağmen 2008'den bu yana en yüksek seviyelerine yaklaşıyor. Bu durum ekonomi için bir başka olumlu işarettir ve yumuşak iniş olasılığını daha da desteklemektedir.

Ancak, zayıf tüketici talebinin kazançları aşağı çekebileceğine ilişkin endişeler devam etmektedir. Reel satışlar yıllık bazda %2 oranında azalmıştır. Buna rağmen, kazanç artışı bu çeyrekte yıllık bazda %4'lük bir artış göstererek şirket kârlarının toparlanmaya hazır olduğu fikrini güçlendirdi.

S&P 500 şirketlerinin 3. çeyrekteki güçlü performansı ve artan verimlilik işaretleri, ABD ekonomisinin bir resesyondan kaçınabileceğini ve bunun yerine yumuşak bir iniş yapabileceğini göstermektedir.

Kaynak: Ekometre

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.