SON DAKİKA
Hava Durumu

ABD de tüketici harcamaları Ağustos ayında arttı

ABD ekonomik faaliyetlerinin üçte ikisinden fazlasını oluşturan tüketici harcamaları, Ağustos ayında yüzde 0,4 arttı. Temmuz ayı tüketici harcamaları büyüme oranı %0,8'den %0,9'a revize edildi

Haber Giriş Tarihi: 29.09.2023 18:07
Haber Güncellenme Tarihi: 29.09.2023 18:07
Kaynak: Ekometre
ABD de tüketici harcamaları Ağustos ayında arttı

Ekonomistler de harcamaların %0,4 artacağını tahmin ediyordu ancak çekirdek enflasyon yavaşladı. Gıda ve enerji hariç fiyatlardaki yıllık artış yüzde 4'ün altına geriledi.

Geçen ay harcamalardaki artışın bir kısmı daha yüksek fiyatları yansıttı. ABD Enerji Enformasyon İdaresi verilerine göre benzin fiyatları, Ağustos ayında hızlanarak ayın üçüncü haftasında galon başına 3,984 dolar ile bu yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Bu rakam Temmuz ayının aynı döneminde galon başına 3,676 dolardı.

Benzin fiyatlarındaki artışla birlikte, kişisel tüketim harcamaları (PCE) fiyat endeksi ile ölçülen enflasyon, Temmuz ayındaki %0,2'lik artışın ardından Ağustos ayında %0,4 yükseldi. Ağustos ayına kadar olan 12 aylık dönemde ise PCE fiyat endeksi, Temmuz ayındaki %3,4'lük artışın ardından %3,5 oranında yükseldi.

Gıda ve enerji bileşenleri hariç tutulduğunda PCE fiyat endeksi, bir önceki ay %0,2 arttıktan sonra Ağustos'ta %0,1 artış gösterdi. Çekirdek PCE fiyat endeksi Temmuz ayındaki %4,3'lük artışın ardından Ağustos ayında yıllık bazda %3,9 arttı.

Kaynak: Ekometre

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.