SON DAKİKA
Hava Durumu

ABD de Tüketici Güven Endeksi aylık 2,9 puan yükseldi

ABD'de Conference Board Tüketici Güven Endeksi, Kasım ayında aylık bazda 2,9 puan yükselerek 102'ye çıktı. Conference Board, Amerikalı tüketicilerin eğilimlerini ölçen Tüketici Güven Endeksi'ne ilişkin Kasım ayı verilerini açıkladı

Haber Giriş Tarihi: 28.11.2023 19:05
Haber Güncellenme Tarihi: 28.11.2023 19:05
Kaynak: Ekometre
ABD de Tüketici Güven Endeksi aylık 2,9 puan yükseldi

ABD tüketici güven endeksi Kasım ayında geçen aya kıyasla 2,9 puan artışla 102'ye yükseldi. Beklentilerin üzerine çıkan Tüketici Güveninin bu dönemde 101 değerini alması öngörülüyordu. Tüketici güven endeksi, Ekim ayında 99,1 olarak kaydedilmişti.

Amerikalı tüketicilerin iş ve iş gücü piyasası koşullarına ilişkin değerlendirmelerini yansıtan mevcut durum endeksi, Kasım'da 0,4 puan azalarak 138,2'ye geriledi. Geleceğe yönelik kısa dönemli değerlendirmeleri yansıtan beklentiler endeksi ise aynı dönemde 5,1 artışla 77,8'e çıktı.

"Artan fiyatlar, savaş ve çatışmalar endişe yaratıyor"

Söz konusu endeks, gelecek bir yıl içinde resesyon beklendiğine işaret eden seviye olan 80 değerinin altında kalmaya devam etti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Conference Board Başekonomisti Dana Peterson, tüketici güveninin art arda üç aylık düşüşün ardından Kasım ayında yükseldiğini belirterek, bu artışın beklentilerdeki iyileşmeyi yansıttığını vurguladı.

Kasım ayında ankete katılan gelir grupları yelpazesinde genel iyileşmeler görüldüğüne işaret eden Peterson, tüketicilerin genel olarak artan fiyatlar, savaş ve çatışmalarla yüksek faiz oranlarından endişe duyduğunu belirtti.

Kaynak: Ekometre

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.