SON DAKİKA
Hava Durumu

ABD'de istihdam artışı azaldı

ABD işgücü piyasası Ocak ayında istihdam artışında hafif bir yavaşlama yaşadı, ancak işletmelerin çoğu çalışanı bünyelerinde tutmasıyla ekonomi güçlü kalmaya devam etti ve bu da bu yıl devam eden ekonomik genişlemeye katkıda bulunabilir

Haber Giriş Tarihi: 02.02.2024 08:37
Haber Güncellenme Tarihi: 02.02.2024 08:37
Kaynak: Ekometre
ABD'de istihdam artışı azaldı

Çalışma Bakanlığı'nın Cuma günü açıkladığı istihdam raporu, yıllık ücret artışının geçen ay da güçlü bir şekilde devam etmesi nedeniyle bu eğilimin Mart ayında faiz indirimi olasılığını azaltabileceğine işaret etti.

Rapora göre, tarım dışı istihdamın Ocak ayında 180.000 kişi arttığı tahmin edilmektedir; bu rakam Aralık ayındaki 216.000 kişilik artışa kıyasla bir düşüş olmakla birlikte, çalışma çağındaki nüfustaki büyümeyi karşılamak için gereken aylık ortalamanın hala önemli ölçüde üzerindedir. United Parcel Service (NYSE:UPS) tarafından açıklanan 12.000 kişilik işten çıkarma da dahil olmak üzere bazı yüksek profilli işten çıkarmalara rağmen ekonomistler, üç çeyrek üst üste yıllık %3'lük büyüme oranını aşan güçlü işçi verimliliğinin önemini vurguladılar.

Çarşamba günü faiz oranlarını değiştirmeyen Federal Rezerv, Başkanı Jerome Powell'a ekonominin gücünü ve faiz oranlarının zirve yaptığını teyit ettirdi ve önümüzdeki aylarda daha da düşmesini bekledi.

Genellikle yılsonundan kaynaklanan Ocak ayındaki işten çıkarmalar normalin altında kabul edildi ve mevsimsel dalgalanmalar hesaba katıldıktan sonra potansiyel olarak istihdam rakamlarını artırdı. Ancak Ocak ayı ortasında yaşanan kış fırtınaları ortalama çalışma haftasını kısaltmış olabilir. Yine de işverenler, COVID-19 salgını sırasında ve sonrasında yaşanan işgücü sıkıntısını hatırlayarak personel azaltma konusunda tereddüt ediyor. New York'taki U.S. Bank'ın baş ekonomisti Beth Ann Bovino, işletmelerin geçici işe alımları veya çalışma saatlerini azaltarak işgücü boyutlarını ılımlı hale getirdiklerini, ancak işten çıkarmalara yönelmediklerini ve potansiyel talep artışları için çalışanları ellerinde tuttuklarını belirtti.

Ocak ayında çeşitli sektörlerde istihdam artışı beklenirken, ekonomistler kamu, eğlence ve konaklama ve sağlık gibi birkaç sektörde yoğunlaşan istihdam artışlarının daha geniş bir dağılım göstermesini bekliyorlardı.

Ocak ayı istihdam raporu aynı zamanda hükümetin yıllık "kıyaslama" revizyonlarını ve mevsimsel dalgalanmalara karşı verileri yumuşatmak için kullanılan formüllere ilişkin güncellemeleri de içeriyor. Geçen yıl Mart 2023'e kadar olan 12 aylık dönemde daha önce bildirilenden 306.000 daha az istihdam yaratıldığını gösteren bu revizyonlar, Nisan'dan Aralık'a kadar olan bordro verilerinin yanı sıra ortalama saatlik kazançları ve çalışma haftasını da etkileyebilir.

Ortalama saatlik kazançların Ocak ayında %0,3 artacağı ve yıllık ücret artışının %4,1 ile salgın öncesi ortalamanın ve çoğu politika yapıcının Fed'in %2 enflasyon hedefiyle ilişkilendirdiği aralığın üzerinde kalacağı tahmin ediliyor.

CME Group'un (NASDAQ:CME) FedWatch aracında da görüldüğü üzere, finansal piyasalar beklentilerini değiştirerek ABD merkez bankasının Mayıs ayında borçlanma maliyetlerini düşürmeye başlayacağını öngörüyor. Fed, Mart 2022'den bu yana politika faizini 525 baz puan artırarak mevcut %5,25 ila %5,50 aralığına yükseltti.

Ayrıca, işsizlik oranını belirleyen hanehalkı anketine yeni nüfus tahminleri dahil edilecek. Geçtiğimiz Nisan ayında %3,4 ile son beş yılın en düşük seviyesine gerileyen Ocak ayı işsizlik oranının Aralık ayındaki %3,7'den %3,8'e yükselmesi bekleniyor. Aralık ayındaki önemli düşüşlerin ardından işgücüne katılım ve hane halkı istihdamındaki değişiklikler mercek altına alınacak.

Kaynak: Ekometre

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.