SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

ABD de enflasyon beklentinin üzerinde geldi

ABD ekonomisi, uzun bir dönemin ardından enflasyon konusunda endişe verici bir artış yaşamaya devam ediyor. ABD Çalışma Bakanlığının verilerine göre, Ağustos ayında tüketici fiyatları, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,7 artış gösterdi. Bu rakam, piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşti

Haber Giriş Tarihi: 13.09.2023 16:54
Haber Güncellenme Tarihi: 13.09.2023 16:54
https://ekometre.com/
ABD de enflasyon beklentinin üzerinde geldi

ABD'de yıllık tüketici enflasyonu %3,7 olarak açıklandı ve %3,6 olan beklentilerin üzerine çıktı. Aylık TÜFE %0,6 ile beklentiler dahilinde geldi. Geçen ayki veri %0,2 seviyesindeydi.

Piyasaların ayrıca takip ettiği çekirdek enflasyon rakamları da belli oldu. Aylık çekirdek TÜFE %0,3 ile beklentilerin üzerinde açıklandı. Yıllık çekirdek TÜFE ise %4,7'den %4,3'e geriledi.

Manşet enflasyon artarken çekirdek enflasyon düştü. Analistler, enflasyonun yüzde 3,2 seviyesinden yüzde 3,6'ya yükselmesini bekliyordu.

ABD Merkez Bankası, enflasyon verilerini yakından izliyor ve faiz politikalarını şekillendirmede önemli bir unsur olarak kabul ediyor. Ağustos ayında tüketici fiyatlarında görülen aylık artış yüzde 0,6 oldu, ki bu da piyasa beklentileriyle uyumlu bir sonuçtu. Bu veriler, Fed'in önümüzdeki dönemde nasıl adımlar atacağına dair önemli ipuçları sunuyor.

Fed, 2023 yılında toplamda üç faiz toplantısı düzenleyecek. Ön verilere göre, önümüzdeki hafta yapılacak toplantıda faizlerin sabit tutulması yüzde 93'lük bir olasılıkla bekleniyor. Bank of America'nın Eylül ayı küresel fon yöneticisi anketine göre ise fon yöneticilerinin yüzde 60'ı, Fed'in faizleri daha fazla artırmayacağına inanıyor.

Ancak enflasyon, Fed'in yüzde 2'lik hedefinin oldukça üzerinde seyrediyor. Gıda ve enerji fiyatları hariç tutularak hesaplanan çekirdek enflasyon, aylık yüzde 0,3 artış gösterirken, yıllık bazda yüzde 4,3 seviyesine ulaştı. Analistler, çekirdek enflasyonun aylık yüzde 0,2 ve yıllık yüzde 4,3 artış göstereceğini tahmin etmişlerdi. Bu durum, çekirdek enflasyonun Mart ayında yüzde 5,6 seviyesini gördükten sonra beş ay boyunca sürekli olarak gerilediğini gösteriyor.

Manşet enflasyonun artmasına rağmen çekirdek enflasyondaki gerileme, Fed'in sıkılaştırma politikalarını destekleyebilir. Ülkede enerji fiyatları aylık yüzde 5,6 artarken yıllık bazda yüzde 3,6 geriledi. Gıda fiyatlarında ise aylık yüzde 0,2 artış ve yıllık yüzde 4,3 artış yaşandı. Ayrıca, Ağustos ayında reel ortalama haftalık kazançlar yüzde 0,1 geriledi.

ABD ekonomisinin enflasyon sorununu çözme çabaları, Fed'in gelecek politika kararlarını şekillendirmeye devam edecek gibi görünüyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.