SON DAKİKA
Hava Durumu

3M, 6 bin kişiyi işten çıkarıyor

Şirketten yapılan açıklamada bu hamleyle yıllık 900 milyon dolarlık tasarruf edileceği belirtildi.

Haber Giriş Tarihi: 25.04.2023 16:34
Haber Güncellenme Tarihi: 25.04.2023 16:34
https://ekometre.com/
3M, 6 bin kişiyi işten çıkarıyor

3M holding için kritik öneme sahip birkaç pazarda talebin zayıflaması nedeniyle 6 bin çalışanını işten çıkaracağını duyurdu. Şirketten yapılan açıklamada bu hamleyle yıllık 900 milyon dolarlık tasarruf edileceği belirtildi.

3M Co. birkaç önemli pazarda gerileyen talebe uyum sağlamak için üreticinin son hamlesiyle 6 bin kişiyi işten çıkarmayı planlıyor.

3M Salı günü ilk çeyrek bilançosu açıklamasında, üreticinin daha geniş bir yeniden yapılanmasının parçası olan işten çıkarmaların yıllık maliyetleri 900 milyon dolara kadar azaltmasının beklendiğini söyledi.

Şirket CEO’su Mike Roman yaptığı açıklamada, bu eylemler "şirketin merkezindeki maliyetleri azaltacak, tedarik zinciri yapımızı daha da basitleştirecek ve güçlendirecek ve pazara açılmak için iş modellerimizi düzene sokarak marjları ve nakit akışını iyileştirecek" dedi.

Şirket hisseleri, New York'ta seans öncesi işlemlerde sabah 07.05'te yüzde 1,5 yükseldi. Minnesota merkezli imalat devinin hisseleri bu yıl yüzde 12 düşerek Dow Jones Industrial Average'daki en kötü performansı sergiledi.

Sonuçlar şirketin zayıf talebi tersine döndürmekte zorlandığını gösteriyor

Sonuçlar, Post-it notları, solunum cihazları ve akıllı telefon ekran malzemeleri üreticisinin, tüketim malları, elektronik cihazlar ve kabaca 60 bin ürününden daha fazlasına yönelik zayıf talebi tersine çevirmekte zorlandığına işaret ediyor.

3M’nin ilk çeyrek sonuçları pandemi nedeniyle görülen zirvelerde gerileme yaşanması ve Çin’in dalgalı ekonomik açılmasından etkilenmişti.

Holdingin operasyonel mücadeleleri, ABD muharebe birliklerine sağlanan ve hatalı üretim olduğu iddia edilen kulak tıkaçlarından ve 3M’nin 2025’in sonuna dek üretimini durdurmayı planladığı kimyasallardan kaynaklı kirlenme nedeniyle milyarlarca dolarlık potansiyel yükümlülüklere ilişkin yatırımcı korkularının artmasına neden oldu.

Öte yandan şirket yönetim değişikliklerini de duyurdu. Bunların en büyüğü 30 yıllık 3M çalışanı olan Michael Vale'in şirketin operasyon komitesinde yeni bir görev olan baş işletme ve ülke sorumlusu olarak atanması oldu.

Vale, Roman'a rapor verecek ve firmanın dört biriminden üçünü denetleyecek.

Geçen çeyrekte düzeltilmiş kazançlar, 1,58 dolarlık analist tahminlerine kıyasla hisse başına 1,97 dolar oldu.

Organik satışlar ise yüzde 4,9 ile pandeminin küresel ekonominin büyük bir kısmını durma noktasına getirdiği 2020'nin ikinci çeyreğinden bu yana en büyük düşüşü yaşarken Wall Street'in beklentisi yüzde 6,9 düşmesi yönündeydi.

3M, bu yılın başlarında, Roman'ın 2018'de CEO seçilmesinden bu yana duyurulan bir dizi yeniden yapılanma hamlesinin sonuncusu olarak düşük talep ortamına nedeniyle 2 bin 500 üretim işçisini işten çıkarmayı planladığını duyurmuştu.

Şirket, organik satışlar için yıllık tahminini yüzde 3'e kadar düşüş ve düzeltilmiş kazançlarını ise hisse başına 9 dolar olarak yineledi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.