SON DAKİKA
Hava Durumu

Priene 2022 Çalışmaları Uluslararası Yaz Okulu Ve Sempozyum İle Başladı

Kültür ve Turizm Bakanlığı izniyle Bursa Uludağ Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyeleri tarafından yürütülen Priene Kazıları’nın 2022 sezonuna sempozyum ve yaz okulu ile başlandı.

Haber Giriş Tarihi: 01.08.2022 12:20
Haber Güncellenme Tarihi: 01.08.2022 13:20
Kaynak: İHA
Priene 2022 Çalışmaları Uluslararası Yaz Okulu Ve Sempozyum İle Başladı

Bursa Uludağ, Abdullah Gül, Özyeğin, Floransa, Roma Sapienza, Napoli Federico II, Tolino Teknik ile Novi Sad Üniversitesi’nin katıldığı ve Güney Ege Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen "Priene: Architecture andArchaeology" konulu sempozyum ve yaz okulunun startı verildi. Sempozyumda güncel belgeleme ve dokümantasyon (3d tarama ve LİDAR teknolojileri gibi) yöntemleri ile örnek çalışmalar dinleyicilerle paylaşıldı. Ayrıca Priene’nin mimarisi ile ilgili güncel çalışmaların sonuçları katılımcılara aktarıldı.

Sempozyum sonrasında başlayan yaz okulunda ise belgeleme yöntemleri Priene’deki belirlenen alan ve yapılarda öğrencilere anlatılarak uygulandı.Sempozyum ve yaz okulu sonrasında başlayan 2022 Priene çalışmaları çerçevesinde, Athena Kutsal Alanın kuzeyindeki Yapı Kompleksinde ve NekropolŞapeli’nde kazılar, ayrıca Agora Kutsal Stoa’darestorasyon çalışmaları planlanıyor.

BUÜ Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinatörlüğü, Priene Kazı Çalışmaları doğrultusunda yürütülen tüm çalışmalara destek vermeye devam ediyor.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.