SON DAKİKA
Hava Durumu

Beyçelik Gestamp yatırımlarıyla 1650 yeni istihdam sağlayacak

Haber Giriş Tarihi: 17.10.2022 16:16
Haber Güncellenme Tarihi: 17.10.2022 17:22
Kaynak: İHA
Beyçelik Gestamp yatırımlarıyla 1650 yeni istihdam sağlayacak

 

 

 

 

Beyçelik Gestamp 2023 yılına kadar yurtiçi ve yurtdışında gerçekleştireceği yeni tesis yatırımları ile üretim kapasitesini artırırken, 1.650 kişiye de yeni istihdam yaratmayı hedefliyor.

 

Beyçelik Gestamp Bursa Teknoloji Organize Sanayi Bölgesi (TEKNOSAB), Kocaeli ve Romanya’da olmak üzere toplam 270 bin metrekare yeni üretim tesisi için yatırımlarını 2023 yılına kadar tamamlamayı planlıyor. 2023 Yılında 5 yeni projeye dahil olan Beyçelik Gestamp, Ford’un 2 yeni modeli, TOOG, yeni Dacia Duster ve yeni elektrikli ticari araç Arrival Van için üretim yapacak. 150 Milyon Euro’ya yakın yatırım yapan firma toplamda 1.600 kişiye istihdam sağlayacak.

Bursa’nın yeni sanayi bölgesi TEKNOSAB’da fabrika inşaatına başlayan ilk firmalardan olan Beyçelik Gestamp, 2021 Aralık ayından bu yana bölgede faaliyet göstermeye başladı. Toplamda 176 bin metrekare alana sahip yerleşkenin 11 bin metrekaresinde üretimini sürdüren şirket, diğer alanların inşaatını 2023 yılında tamamlayarak seri üretime geçmeyi hedefliyor. Mevcutta 4 Ar-Ge Merkezi’ne sahip olan Beyçelik Gestamp, Ar-Ge Merkezlerinden edindiği tecrübe ve deneyim ile TEKNOSAB fabrikasında yerli ve yabancı tüm OEM’lerin ihtiyacı olan teknolojilerde hizmet sağlayıcı olarak bütünleşik hizmet sunacak bir Teknoloji Merkezi kurma yönünde de yatırımı var.  

 

Avrupa’nın En Büyük Şasi Fabrikasını Kocaeli’ne Kuruyor

Beyçelik Gestamp’ın Kocaeli Bölgesinde Gebze ve Yeniköy İlçelerinde de yatırımları sürüyor. Beyçelik Gestamp TOSB’de (Otomotiv Tedarik Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi) bulunan iki fabrikasına ek olarak 3’üncü fabrika yatırımını da tamamladı. Avrupa’nın en büyük şasi fabrikası olma özelliğine sahip ve 46 bin metrekare kapalı alanı bulunan tesiste makine parkı kurulumu ise devam ediyor. Şirketin gövde ve şasi sac parçaları üretimi yapmak üzere inşa edilen Kocaeli’nin Yeniköy İlçesindeki yatırımı ise tamamlandı.  

Beyçelik Gestamp’ın yurtdışındaki yatırımı Romanya Fabrikasında da mevcut tesise gerçekleşecek 19 bin metrekarelik ilave alan yatırımı ile fabrika 40 bin metrekare kapalı alana ulaşacak. 

 

Yeni Yatırımlarla 1650 Ek İstihdam

Beyçelik Gestamp hali hazırda 4 bin kişiye istihdam sağlıyor. Şirket 2023 yılına kadar yurtiçi ve yurtdışında gerçekleştireceği yeni tesis yatırımları ile üretim kapasitesini artırırken, 1.650 kişiye de yeni istihdam yaratacak.

 

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.