SON DAKİKA
Hava Durumu

Futbol gibidir bizde döviz piyasası..

Yazının Giriş Tarihi: 17.12.2021 17:46
Yazının Güncellenme Tarihi: 17.12.2021 17:46

Her dakika televizyona baktığında futbol yorumcusu bulmak mümkündür.

Yeni dönemde ise futbol yorumcusu kadar piyasa yorumcusu da bulmak mümkün olmuştur.

Hoş sohbetlerin başlangıç konusudur futbol, artık yeni sohbetlerin başlangıç konusu ise faiz oranı ve döviz kurudur.

Kimileri, “zenginleri daha da zenginleştirmeyelim bu yüzden faiz indirelim” felsefesine hakimken;

Kimileri “faizler düşsün bol bol kredi kullanalım” felsefesiyle hayata tutunuyor. Kimileri ise “faiz haram” fikriyle düşük faizin varlığından memnun görünüyor.

İşe yarıyor mu, iyi incelemek lazım.

Faizler düştükçe kredi alan vatandaş o krediler ile döviz yatırımı yapmayı tercih etti. Bazıları ise araba ve ev aldılar. Onlar mutlular. Düşük faiz ve yüksek enflasyon ortamını kendi lehlerine çevirdiler. Enflasyon devam ettiği müddetçe bu mutluluk geçicidir aslında, elbet onlarda bunu fark edecekler.

Faizlerin düşmesi ile paranın yönü değişti.

Maaşından artırıp, doğru birikim yapan tasarruf sahipleri; ne yazık ki para biriktirmeyi bilmeyenler tarafından FAİZ LOBİSİ olarak adlandırılıyorlar. Harcamasını ve hayatını kontrol etmeyi bilemeyen geniş bir kitle, tasarruf sahiplerine faiz lobisi diye suçlamada bulunurken, hırslarına yenik düşüp kendilerini kripto piyasasının içine dalmış olarak buluyorlar. Kısa vadeli hayaller ve kısa vadeli kazanç peşinde koşanların çoğunun karşılaştığı sonuç ise hüsran.

Döviz hesaplarının miktarı, TL hesapların miktarının çok üzerine çıktı. Bunun sebebi piyasaya olan güvenin kaybolması!

Temel finansal yatırımlar dışında birçok yatırımcı Viop piyasasında yada  uluslararası piayasalarda kendilerine yer bulmaya çalışıyorlar.

Özellikle Fonlar aracılığı ile yabancı hisse senedi, elektrikli araçlar, yabancı teknolojiler, eurobond, maden ve emtia yatırımlarına olan ilgi arttıkça döviz talebi de artacaktır. Fonlar aracılığı ile çoğu insan yurtdışı hisselerine  yatırım yaptığında aslında döviz almış oluyorlar, çünkü yurtdışı hisse senedine yatırım ancak döviz ile yapılabiliyor.

2022 yılında Türk halkı birçok finansal enstrümanı öğrenmiş olacak. Çünkü en iyi öğretmen “çaresiz  kalmaktır”. Yetmeyen gelir, kişileri düşünmeye, araştırmaya yönelttikçe yatırımcı portföyleri çeşitlenecektir.

Finans piyasalarında Türk endekslerinden Dünya endekslerine kadar birçok konu konuşulur.

Vadeli endeksler, tahvil ve bonolar, hisse senetleri, gayrimenkuller kira sertifikaları, future işlemler vb gibi birçok finansal enstrüman vardır. İlgi arttıkça bilgi de artacaktır.

Meksika’dan Arjantin’e, Peru’dan Almanya’ya kadar neler olduğunu konuşan bir toplum, kendi durumunu konuşması gerektiğinde yüzleşmek yerine dış güçler hikayesiyle kendini avutmayı bıraktığında, yatırım portföyünü çeşitlendirdiğinde, sebep –sonuç ilişkilerini doğru konumlandırdığında kalkınmaya da başlayacaktır.

 

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.