SON DAKİKA
Hava Durumu

Fransa’da Emeklilik Yaşı Protestoları

Yazının Giriş Tarihi: 23.04.2023 12:35
Yazının Güncellenme Tarihi: 23.04.2023 12:35

Fransa'da Ocak’ta başlayan protestolar hızla devam etmekte. Fransa Başkanı Macron’a göre emeklilik yaşının arttırılması, Fransa’nın artan yaş ortalamasının devlet üzerinde arttırdığı finansal yükü hafifletmeye ve Fransa’nın küresel ekonomideki yerini güçlendirmeye yönelik önemli bir adım. Yasanın Meclis’ten geçmemesi halinde Fransa’yı bekleyen finansal risklerin çok kritik olduğu gerekçesiyle hükümet, anayasadaki özel bir maddeyi kullanarak Meclis oyunu devre dışı bırakıp yasayı kabul etmişti.

Fransızlar için ise bu yasa, Fransa’daki genç yaşta çok çalışarak yüksek vergiler ödedikten sonra erken bir yaşta emekli olma geleneğini tehdit ediyor. Zaten kötüleşmekte olan çalışma koşullarından şikayetçi olan Fransızların bu yasanın kabulüne gösterdiği tepki, aslında Macron hükümetinin sosyo-ekonomik düzeni neo-liberalleştiren duruşunu Fransız toplumu tarafından reddini ifade ediyor. Fakat, Macron’a göre değişen Dünya düzenine ayak uydurabilmek için bu reformlar gerekli.

Macron ve protestocular arasında süregelen bu temek fikir ayrılığını dünya basınının nasıl ele aldığına bir göz atalım.

New York Times gazetesi, Fransız polisinin protestoları bastırmak adına kullandığı şiddetli yöntemlerin İnsan Hakları grupları tarafından eleştirildiğini yazmış.

France 24 yayını, Başbakan Elisabeth Borne ve Sendika liderleri arasında gerçekleşen görüşmelerin sonuçsuz kalmasıyla ve protestoların tekrar baş gösterdiğini belirtmiş. Hükümet ve Sendikalar arasında devam eden görüşmelerde tarafların taviz vermesinin beklenmediği ve tarafların bir araya gelmesinin Fransa’da açık diyaloğun varlığını kanıtlamak adına gerçekleştiği eklenmiş.

Sky News, protestoların dokuz nükleer reaktörün çalışmasını önleyerek Fransa’nın elektrik üretiminin ’sına denk gelen 8,2 milyar vatı bloke ettiğini iletmiş.

Independent yayını, CGT sendikasının Başkanı Sophie Binet’in Macron’un ülkenin gerçeklerinden tamamen bağımsız bir şekilde hareket ettiğini beyan ettiğini yazmış.

BBC, Fransız Başkanının Hollanda ziyaretinde Lahey’de verdiği bir konuşmanın protestocuların “Fransız demokrasisi nerede?” diye bağırmasıyla kesintiye uğradığını belirtmiş.

The Financial Time gazetesi, 14 Nisan’da Anayasa mahkemesinin, emeklilik reformunun Anayasayla örtüşüp örtüşmediğine dair kararını açıklayacağını ve hükümetin o tarihe kadar protestoların yatışacağını ummasına rağmen Sendikaların 13 Nisan için grev ilan ettiğini yazmış.

CNBC, Macron’un idealleri uğruna halkı karşısına almasının Fransa’nın aşırı sağ partilerini güçlendirdiğini belirtmiş. Siyaset bilimcilerin, Macron’un kendisinden sonra parti liderliğini devralabilecek birini yetiştirmemesinin halkı aşırı siyasi alternatiflere iterek polarize ettiğini düşündüklerini ifade etmiş.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.