SON DAKİKA
Hava Durumu

Sıfır faizli KOSGEB kredisini kimler alıyor?

Yazının Giriş Tarihi: 28.02.2017 18:35
Yazının Güncellenme Tarihi: 28.02.2017 18:35

2016 nın son ayından beridir en az “dolar/Euro nereye gider?” kadar sorulan bir soru bu: “KOSGEB kredilerini kimler alacak?”

Artık yazalım.. Başvuru çok, tahsis edilen kredi 15 bin KOBİ olunca başvuru süresi 20 Şubat’a uzatıldı. Sıfır faizli bu kredi için 770 bin işletme daha başvurdu. 230 bini geçen sene başvurup kredi alamayanlar, 540 bini de bu yıl başvuranlar..

Kaç müracaata kaç tahsis oldu?

KOSGEB başvuran 770 bin işletmenin 460 bin 167 sinin dosyasını onayladı ve bir mesaj gönderdi “Bankaya gidin, başvurunuz onaylandı”

Bunu alan KOBİ ler de sevinçle bankanın yolunu tuttular. Fakat, bankalardan ön onay alabilen işletme sayısı sadece 52 bin.. Yani başvurunun neredeyse yüzde 10 u. İşte KOBİ lerin sordukları sorulardan biri de bu. “KOSGEB onayladı ama banka kredi vermiyor. Neden?”

Bankalar neden kredi vermiyor?

Son söyleyeceğimi en başta söyleyeyim. KOSGEB in onayladığı her işletmeye bankaların kredi vermek gibi bir mecburiyeti yok. KOSGEB, kendi kriterlerine göre onaylıyor, banka da kendi kredi verme kriterlerine göre kredi tahsis ediyor. İpotek istiyor, kara listeye bakıyor velhasıl kök söktürüyor. KOSGEB size kredi tahsis ederse, faizini üstleniyor. Aldığınız kredinin anapara riski gene bankanın üzerinde olunca ince eleyip sık dokuyor..

KOBİ ler: Bu eziyeti niye çektik?

Bunları anlattığım her KOBİ den aynı cevabı alıyorum: “Dosya hazırla, bir sürü belge, imza, mühür.. Madem kredi alamayacaktık bu eziyeti niye çektik?”

Eh haksız da sayılmazlar. İlk önce müracaat eden her KOBİ ye kredi verilecek gibi bir hava estirildi, elenenler çok üzüldüler. İkinci bir şans daha verildi, yeni bir umut, koşuşturmaca.. Onay alanlar sevindi, paraların gideceği yerlere sözler bile verildi.. Ama o da ne? Bankadan red!

Aslında ilk müracaatta bankadan kredibilitesini sorgulatmaları istense bu süreç yaşanmazdı..

Çünkü; çoğunluk sıkıntıda olan, borcuna, maaşlarına gelecek parayı kullanacak olan işletmelerdi. Çok azı, yeni yatırım için kredi almak isteyenlerdi. Şimdi zaten şunu sormakta haklılar: “Zaten rahat olan, sıkıntısı olmayan işletmeler böylesi bir krediyi bankalardan alabiliyorlardı. Niye bu kadar uğraşsınlar?”

Sormakta haksız da değiller, değil mi?

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.