SON DAKİKA
Hava Durumu

Müezzinoğlu, Salman ve Burkay’a ilaç gibi öneri

Yazının Giriş Tarihi: 18.12.2017 15:24
Yazının Güncellenme Tarihi: 18.12.2017 15:24

Konteynerler dolusu tekstil, gemiler dolusu otomobil, TIR lar dolusu makine ihracatımız var.

Oysa koliler dolusu ilaç ihraç edenlere baktım da.. AB ülkeleri ABD yi bile sollamış, dünya pazarının yüzde 79.2 sine sahip.. ABD yüzde 9.7, Asya 9.3 İlaç ve Tıp ihracat pazarından pay alıyorlar. Bizim çok çalışmamız gereken bir sektör, 588 milyon dolarlık ilaç ihracatımız çok düşük.. Hadi cep telefonu satamıyoruz. Yüksek teknoloji gibi yükte hafif, pahada hafif bir sektör İlaç ve Tıp Sektörü..

Bursa’nın artık daha teknolojik ürünler üretmeye, emek yoğun sahadan çıkmayı, orta yüksek teknolojiyi hedeflemesi gerekiyor.

Son dört yıldır Türkiye ekonomisinden daha çok büyüdü. Geçtiğimiz yıl Türkiye yüzde 3 büyürken Bursa yüzde 7 büyüdü. Bursa ekonomisi bunu başarabilmeli.

Türkiye’nin en çok Ar-Ge ve Tasarım Merkezi bulunan ikinci Bursa. Sağlık Bakanlığı yapan Dr.Müezzinoğlu ile BTSO koordineli çalışarak İlaç Sektörü’ne adım atacak kapıları açabilmeli. Savunma Sanayii’nde başaran Bursa, bunu da başarabilmeli!

Ak Parti İl Başkanlığı, milletvekili Dr.Müezzinoğlu’nun Bursa programlarını konuya ilgi duyabilecek yatırımcılarla buluşturmak üzere planlamalı. Bursa kent merkezindeki OSB lerin otomobil fabrikasını kaldıracak kapasitesi yok, kentin bu yükü kaldıracak hali de. Ulaşım ve trafik yoğunluğu da pik yapmış durumda. Fakat İstanbul/Etiler’de üretim yapan Pfizer gibi ilaç fabrikaları pekala olabilir.

Ak Parti İl Başkanı Ayhan Salman ve BTSO Başkanı İbrahim Burkay, birlikte bu konuyu değerlendirmeye ne dersiniz?

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.