Hava Durumu

Güçlü ekipler için en doğru seçim “SCRUM”

Yazının Giriş Tarihi: 17.08.2022 17:13
Yazının Güncellenme Tarihi: 17.08.2022 17:13

Zuhal Soyaslan

            Şirketler sürekli yeni ürünler geliştirmek, farklı pazarlara girmek ve yeni müşteriler bulmak isterler. Bunun için proje ekipleri kurar ve yenilik peşinde koşarlar. Dijital dönüşümün hızla hayatımıza etki ettiği ve süreçlerimizi, sistemlerimizi hatta iş yapış şekillerimizi değiştirdiği günümüzde özellikle bu değişime ayak uydurabilmek ve dönüşümlerini gerçekleştirebilmek için onlarca, hatta yüzlerce proje üzerinde çalışırlar. Çünkü ayakta kalmak ve sert rekabet koşullarında öne çıkabilmek için gelişmek ve büyümek zorundadırlar.

Lakin maalesef bunların sadece bir bölümü başarıya ulaşabiliyor.

Gartner Institute’ün araştırmasına göre, BT projelerinin %74’ü başarısız ya da maliyet/zaman hedeflerini tutturamıyor, %51’i bütçesini aşıyor ve bu projeler hedeflenen özelliklerin ancak %75’ini karşılayabiliyor.

Association of Project Managers’ın yaptığı bir araştırma ise  projelerdeki başarısızlıkların en önemli 2 nedeni olarak; paydaşlar arasındaki iletişim kopukluklarının ve proje planlarındaki eksikliklerin olduğunu gösteriyor.

Yaşanan her zorluk devamında çözümlerini de getiriyor. İnsanoğlu çağlar boyunca bunu pek çok defa deneyimlemiş. Projelerde yaşanan başarısızlıklar da yazılım dünyasında önde gelen bir grup mühendisin bir araya gelerek Agile Manifestosunu hazırlamalarına zemin oluşturmuştur.


Agile Manifestosu dikkatimizi 4 değer üzerinde odaklar.

Bireylerle olan etkileşimlerimiz süreç ve araçlardan daha önemlidir. Çalışan bir yazılım, kapsamlı bir dokümantasyondan daha önemlidir. Müşteri ile işbirliği, sözleşme ve pazarlıktan daha önemlidir. Değişime açık olmak bir planı takip etmekten daha önemlidir.
 

Bu değerler sayesinde sorunlarla mücadele etmek için farklı bakış açıları geliştirebilir, değere odaklanabilir ve düzenli geribildirimler sayesinde değişimi yönetebiliriz.

Bunları yaparken en yaygın olarak kullanılan agile çerçevesi ise ‘Scrum’dır.

Scrum bir metodoloji değil; kuralların, rollerin ve değerlerin olduğu bir çerçevedir. Çerçeve olması sayesinde de şirketler ve takımlar kendileri için en iyi olanı keşfedebilirler. Scrum bizden aşağıdaki değerleri sahiplenmemizi ister;

Odaklanmak: Takımın, sorunlarla karşılaştığında önce neyle başa çıkacağını belirlemesine yardımcı olur. Açıklık: Takım içindeki yardımlaşmaya destek olur. Cesaret: Takımın kendini güvende hissetmesi ve şeffaf bir ortamın sağlanması için gereklidir. Saygı: Takım üyeleri farklı karakterlerdedir ve bu farklılığa saygı duydukları sürece Scrum çalışacaktır. Taahhüt (Adanmışlık): Takımın yapmaya söz verdikleridir.
Kalite için taahhüt ederiz. İş birliğimiz için taahhüt ederiz.  Öğrenmeye dair taahhüt ederiz.  Her gün elimizden gelenin en iyisini yapacağımıza dair taahhüt ederiz.  Kısacası projeyi gerçekleştirebilmek için kendimizi adarız.
Scrum öğreticileri Scrum takımının kendini adayan üyelerden oluşması gerektiğini savunur ve bunu eğlenceli bir fıkra ile özetler;

Bir inek ve bir tavuk yolda yürürlerken
Tavuk ineğe bakar ve der ki,
- "Hey, neden bir restorant açmıyoruz?".
İnek tavuğa bakıp,
-"iyi fikir, ismine ne diyelim?" der
Tavuk bunu düşünür ve
-"Neden ona pastırma ve yumurta demiyoruz?”
- "Sanmıyorum"der inek,
- "Ben kendimi adıyorum ama sen sadece işin içindesin."

 

Proje başarı yüzdeleri bize sadece işin içinde olarak mükemmel sonuçlar ortaya koyamayacağımızı gösteriyor. Takımımız ne kadar güçlü olursa olsun başarılı proje sonuçları için adanmışlığa ihtiyacımız var.

Scrum bize sunduğu çerçeve ile nasıl çevik olabileceğimizin yanı sıra kapsamı ve zamanı birlikte nasıl yönetebileceğimizin de yolunu gösteriyor.

Endüstri 4.0 a yön veren şirket liderlerinin de söylediği gibi trendleri yakalamak ve pazarda güçlü olmak için tek yol Scrum.

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.