SON DAKİKA
Hava Durumu

BlockFi iflastan çıktığını duyurdu

Geçen yıl iflas başvurusunda bulunan kripto kredi şirketi BlockFi, iflas planının yürürlüğe girdiğini ve 24 Ekim tarihi itibarıyla iflastan çıktığını duyurdu

Haber Giriş Tarihi: 25.10.2023 11:58
Haber Güncellenme Tarihi: 25.10.2023 11:58
Kaynak: Ekometre
BlockFi iflastan çıktığını duyurdu

BlockFi tarafından yayımlanan basın açıklamasında, şirketin 11 ay boyunca yoğun şekilde çalışmalarını sürdürdüğü dile getirilirken bu dönüm noktasına beklenenden daha hızlı ulaşıldığı bildirildi. Bundan sonraki süreçte BlockFi, alacaklılarına geri ödeme ile birlikte planda yer alan eylemleri resmi olarak hayata geçirebilecek.

Buna göre alınacak aksiyonlar arasında FTX, 3AC ve diğer şirketler ile onların iflas mülkleri tarafından şirkete borçlu olunduğuna inanılan varlıklar geri alınmaya çalışılacak. Bu davalarda elde edilebilecek kazanımlar ise alacaklılara yapılacak ödemeleri artırabilecek.

Bununla birlikte şirketin portföyünde bulunan kripto varlıkların alacaklılara ödenme süreci başlayacak. Bu aşamada müşteri taleplerinin doğru şekilde belirlenmesi ve alacaklılar arasında adil bir dağıtım için talep uzlaştırma sürecine devam edilecek. 

BlockFi tarafından yapılan açıklamada fon çekim işlemlerinin neredeyse tüm kripto cüzdan sahipleri için yürürlükte olduğu belirtilirken müşterilerin fon çekimi için şirketin ana sitesinden talepte bulunabilecekleri aktarıldı.

İlk ödemelerin kesin tarihi için yakın zamanda daha fazla bilgilendirme yapılacağını söyleyen şirket yetkilileri, ilk dağıtımların 2024’ün ilk çeyreğinde gerçekleştirmeyi hedefliyor. Bu sürecin ardından yapılacak ödemelerin FTX ve iştiraklerinden elde edilecek fonlara göre şekilleneceği vurgulandı. 

Basın açıklamasında ilk ödemelerin BlockFi cüzdanında varlık tutan müşterilere yapılacağı anlaşılırken ardından BlockFi mevduat ve kredi hesaplarında fon tutan müşterilere dağıtım yapılması planlanıyor. Dağıtım miktarında ise BlockFi’ın FTX iflas davasından kurtarabileceği kripto varlık tutarının etkili olması bekleniyor.

Kripto para endüstrisinde 2022 yılında özellikle Terra platformunun çökmesiyle bir domino etki oluşmuş ve birçok kripto kredi şirketi iflasını açıklamak zorunda kalmıştı. Bu zorlu süreç devam ederken yıl sonuna doğru FTX’in ani şekilde iflas etmesi de krizi derinleştiren gelişme oldu. Gelinen noktada yaklaşık bir yılın ardından şirketlerin geri ödeme yapma seviyesine gelmesi, kripto sektörünün toparlanması için önemli bir gelişme olarak görülüyor. 

Kaynak: Ekometre

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.