SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye'nin ilk kamyon üreticisi ekonomik krize dayanamadı

Türkiye'nin ilk kamyon üreticisi olan 62 yıllık dev şirket ASKAM, ekonomik krize dayanamadı ve faaliyetlerini sonlandırdı

Haber Giriş Tarihi: 26.02.2024 17:56
Haber Güncellenme Tarihi: 26.02.2024 17:56
Kaynak: Ekometre
Türkiye'nin ilk kamyon üreticisi ekonomik krize dayanamadı

1962 yılında kurulan ABD merkezli Türk kamyon ve ticari araç üreticisi ASKAM, Türkiye'nin en büyük kamyon üreticisi olmayı başardı. Uzun süre faaliyet gösteren bu dev firma, sonraki yıllarda zorlu bir sürece girdi ve faaliyetlerini sonlandırdı.

Dodge, Fargo, Desoto marka kamyonları üretti

Chrysler, 1962'de Orta Doğu'da bir pazar payı elde etmek amacıyla Türkiye'ye adım attı ve Çiftçiler Holding ile birlikte ortak bir girişim başlattı.

Bu girişimin %60'ı Chrysler'a, %40'ı ise Çiftçiler Holding'e aitti.

İşbirliği başladıktan sonra Dodge, Fargo, DeSoto gibi markalar altında kamyon satışları gerçekleştirildi. Ancak beklenen başarı sağlanamadı ve şirketin ayrılma süreci başladı.

2000 yılında çıkan ekonomik kriz firmayı vurdu

Firmanın karlılığı zirve yapmışken 2000 yılında küresel bir ekonomik kriz patlak verdi. Bu kriz, şirketi etkisi altına aldı, üretimin durmasına neden oldu.

Krizin nedeni, hammaddenin Dolar cinsinden alınması, borçlanma ve borcun geri ödenmemesi olarak belirtildi.

Şirket, bu zorlu dönemin sonucunda ASKAM adını benimsemeye karar verdi. 2002 yılında Daimler Benz ve Chrysler'in birleşmesiyle firma, ASKAM Kamyon İmalat ve Ticaret A.Ş. olarak yeniden yapılandı.

Ardından 2003 yılında ASKAM'ın üçte birlik hissesine sahip olan Çiftçiler Grubu, Tatko ve Ruşenşad'ın hisselerini devralarak ASKAM hisselerini tek bir elde topladı.

ASKAM, yaptığı bir dizi hamle ve çabaya rağmen istediği seviyeye ulaşamadı. Özellikle BMC, Mercedes ve Ford gibi önde gelen firmaların gerisinde kaldı.

Şirket, 2007 yılında kamyon üretimini durdurdu. Fakat 2014 yılına kadar yedek parça satışına devam etti.

Günümüzde Çiftçiler Holding'in resmi sitesinde ASKAM için "Yeniden yapılanma doğrultusunda çalışmalar devam etmektedir" deniliyor.

Kaynak: Ekometre

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.