Bugun...

İş çok ama tahsilat yok

 Tarih: 05-06-2017 18:56:00
Şinasi Güneş

İş çok ama ödeme toplayamıyoruz diyenlerin belirtmiş olduğum konuları yerine getirdikleri ölçüde tahsilatları düzelecektir.

"İş çok ama tahsilat yok" Bu cümleyi son zamanlarda çok sık duymaya başladım. Hemen her duyduğumda da söyleyen kişiye öyleyse sorun sende diye cevap veriyorum. Eğer siz de bu cümleyi kullanıyorsanız size de söylüyorum, sorun sizde. Her firmanın bir ödeme listesi vardır. Eğer siz bu ödeme listesinde sonlarda yer alıyorsanız, size ödeme çıkmayacaktır.

Peki listenin sonunda kimler yer alır?
Ürün kalitesi iyi olmayanlar, hizmet kalitesi iyi olmayanlar, daha iyi alternatifleri olanlar, iletişim sorunu olanlar, sözünde duramayanlar, kurumsal olamayıp kişilere endeksli olanlar.

Peki listenin başlarında kimler yer alır?
İşletmenin işleyişini durduracak ödemeler ve resmi ödemelerden sonra, firmaya para kazandıranlar, ürün ve hizmet kalitesi iyi olanlar, alternatifleri olmayanlar, ürünü kolay satılanlar, müşterisiyle iletişim halinde olup önerileri dikkate alanlar, prensipli ve sözünde duranlar, sürekli gelişim sağlayarak gelecekte daha iyi olacağını gösterenler, kişilere endeksli değil kurumsal veya kurumsallaşma yolunda olanlar.

İş çok ama ödeme toplayamıyoruz diyenlerin yukarıda belirtmiş olduğum konuları yerine getirdikleri ölçüde tahsilatları düzelecektir. Eğer ben bunları yapıyorum hala ödeme toplayamıyorum diyorsanız, sizde özel bir durum var demektir. Muhtemelen kendinizi kandırmanın yolunu bulmuş olabilirsiniz.

Tabii ki bunları yazmak kadar uygulamak kolay değil. Ancak eksiklerimizi tespit edip iyileştirmeler yapmazsak sorunlarımız kendiliğinden çözülmeyecektir. Eğer büyük ölçüde bunları yaptığınız halde yine de tahsilattan menün değilseniz benim size önerim müşteriye daha sık gidiniz. Sizi sıkça görünce müşteriniz sıkıntı yaşayacak ve ödemenizi mümkün mertebe öne alacaktır. Çünkü hala duygusal ve mükemmel bir insan yapısına sahibiz.

Bir de değerli okurlarımızla bir tespitimi paylaşmak istiyorum. Yaklaşık 25 yıldır ticaret tecrübemde ödemelerini zamanında yapan firmaların daima geliştiğine, ödemelerini aksatan firmaların gerilediğine şahit oldum. Meselenin toplumsal değer yargılarımızla çok ilgisi olduğunu düşünüyorum. Fakat her şeye rağmen ülkemizde ticaret yapmanın birçok ülkeye kıyasla zor olmadığını görmekteyim. (Dolaylı vergilerin dışında).

Geleceğin daha güzel olacağına inanan biri olarak herkese sağlıklı bir ömür ve başarılı bir yaşam dilerim.

 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI