Bugun...

Kavuktaki keramet

 Tarih: 09-02-2018 23:26:00  -   Güncelleme: 06-04-2018 14:53:00
Özkan İrman

Yıl 1929. Aylardan Ocak. Hava öyle soğuk ki İstanbul Boğazı buz tutmuş.

Muhsin Ertuğrul Anadolu Yakası’nda oturuyor o günlerde. Tiyatro oyunu var ve karşıya geçmek zorunda. Vapurlar çalışmıyor, kayıkçılar götürmeye yanaşmıyor. Nasıl kabul etsinler her yer buz kütleleriyle dolu. Muhsin Ertuğrul kayıkçıya, “Biz gideriz ve döneriz. Al şu parayı,” diyor. Muhsin Ertuğrul küreklere geçiyor, arkadaşı da dümene.

Tepebaşı’na geliyorlar ve sahne alıyorlar. Tiyatro ekibi sekiz kişiden oluşuyor. Salonda sadece üç seyirci var. Sekiz kişi üç kişiye oynuyorlar.

Darülbedayi’den Şehir Tiyatroları’na böyle bir disiplinle gelinmiş.

Geçtiğimiz ay Münir Özkul öldü. Orta oyunu geleneğinden gelen kavuğunu çok önce Ferhan Şensoy’a vermişti. “Ferhan Şensoy da kavuğun üstüne yattı, kimseye vermiyor,” diye kızardım yıllardır. O da bana cevap verir gibi demeç verdi CNN’e. “Kavuğu birine vermek için şartlar var,” diyor.  “Öncelikle tiyatro sanatçısı olacak, çok tanınacak, kitleleri ardından sürükleyecek ve en önemlisi de muhalif olacak.” Ferhan Şensoy isyan ediyor ve gözyaşı döküyor Münir Özkul’un ardından. “Yok böyle biri diyor. Yok. Ben şimdi bu kavuğu ne yapacağım?”

İş muhalif olmaksa ve dahi kitleleri peşinden sürükleyen muhalif olmaksa gerçekten böyle biri yok. Tamam yok da adam ne yapsın? Oyun sergileyecek sahne mi var, tiyatroya gidecek seyirci mi var, sansürsüz oyun sergileyecek TV kanalı mı var? Kendi sansürlemese zaten Radyo Televizyon Üst Kurulu var. Sıkıysa oynat. Bu ortamda yine de kavuk verecek biri mutlaka bulunurdu. Bence vermiş olmak için bile olsa verilmeli, bu gelenek sürmelidir, diyordum. Sokaktan geçene verilsin de demiyordum. Mutlaka bugünün şartları göz önünde tutularak verilecek (layık) sanatçılarımız vardır, diyordum.

Sonra kavuğun Rasim Öztekin’e verildiğini öğrendim. Bayılırım Rasim Öztekin’e. Şahsen de konuşmuşluğum vardır. Muhteşem bir oyuncudur. Çok mütevazı bir insandır. Peki Rasim Öztekin nasıl geldi o söylenilen çizgiye? Bir günde mi muhalif oldu? Dün öyle değil miydi? Öyle biri yok dedikten sonra vermek biraz manidar değil miydi? Verilene de saygısızlık değil miydi? Ben yorumu ferasetli tiyatro severlere bırakıyorum.

Minür Özkul bir oyun sonrası rol arkadaşı Ferhan Şensoy’dan çok etkilenmiş. Ertesi gün bir torbaya koymuş kavuğu Şensoy’a getirmiş. Şensoy, “Sana bu kavuğu böyle mi verdiler?” diye sormuş. Sonra bir devir teslim töreni yapılmış. O törende yine Münir Özkul’la aynı gün ölen babadan hastası olduğumuz “Kamil” Aydın Boysan da bir konuşma yapmış. Hayata bakın işte.

Tiyatro insandır. Tiyatro insanın içinden gelen haykırıştır. Boşuna seslenmiyor tiyatrocu, insanlığa, sahneden ve Kamran Yüce’nin yüreğinden…

Gölge

-Hocama-

Ben oyuncuyum

Eski "Yunan"dan beri

Şimdi adım değişti biraz

Serseri

Sizi güldürmek ödevim

Zaman zaman ağlatmak

Eğer isterseniz

Takla atmak

Acılarım yok

Size sattım

Perde kapanmasa görecektiniz

Az daha ağlayacaktım

Rüyam alkışlarınızla dolu

Küçük görmenizle günüm

Söylesem anlar mısınız

Çok üzgünüm

Beğendiğiniz zaman

Sevincim sonsuz

Evinize dönünce

Beni unutursunuz

Ben palyaçoyum

Kıralım, Hamletim

Ben sizinle başladım

Sizinle varım

Ben söyleyemediklerinizim

Düşündükleriniz

Desem inanmayacaksınız

Ben gölgenizim.

Kamran Yüce

Tiyatro hep var olacak. Hiçbir yere sığmasa küçük bir virane evin odasına sığacak. Kafadaki kavuğa sığacak, belki bir kişi bir kişiye oynayacak ve sürüp gidecek o insan olma serüveni.

İsmail Dümbüllü’ye, Münir Özkul’a , Ferhan Şensoy’a, Rasim Öztekin’e ve kavuğun yeni sahiplerine hürmetle...

 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR