Bugun...

Uyumayalım beyler!.

 Tarih: 06-07-2017 13:33:00  -   Güncelleme: 06-07-2017 13:50:00
Kenan Sertalp
Teknoloji şirketlerinin dünyanın en değerli şirketleri olduklarına bir örnek de sadece elektrikli otomobil üreten Tesla. Yılda sadece Türkiye'de satılan ithal bir otomobil markasından az araç üreten Tesla; Nisan'da General Motors'u geçerek ABD nin en değerli otomotiv şirketi olmayı başardı.
Şimdi de BMW'yi geride bırakarak dünyanın en değerli 4'üncü otomotiv şirketi oldu. Nicelik mi nitelik mi meselesi yani, anladınız :)
 
Mavi okyanus stratejisi
Biz ise "yerli otomobili kim üretirse üretsin ama bizim şehirde üretsin" derdindeyiz. Aslında uygulanması gereken "Mavi Okyanus Stratejisi" olmalı. Güçlü rakiplerin yani köpekbalıklarının çok olduğu ve yeni gelen rakipleri parçalayıp kanlarıyla kıpkızıl yaptıkları okyanuslar yerine, girilmemiş yeni piyaslarda Mavi Okyanuslar'da pazar oluşturmak kolaydır. İşte Türkiye'nin yapması gereken de bu olmalı. Sadece elektrikli araç üreten bir marka oluşturmak; Tesla gibi..
Başka markanın ürettiği araca elektrik motoru takmak değil, sıfırdan bir model üretmek. Çünkü elektrikli araçta motor karpuz kadar ve arka iki tekerlek arasında altı dümdüz. Ön ve arka kaputların altı boş. Aracın pilleri altta ön ve arka tekerlekler arasında olduğu için savrulmayı önlüyor olacak. Ne dersiniz, böyle bir markayı oluşturmak daha kolay değil mi? 
Çok çalışmamız lazım çoookk..
 
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI