Bugun...

Aktaş’ın en başarılı, Altepe’nin en başarısız olduğu konu ne?

 Tarih: 15-11-2017 22:53:00  -   Güncelleme: 16-11-2017 01:08:00
Kenan Sertalp

Bugün Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile uzunca bir görüşme yaptık. Kendisinden seçildiği günden bugüne kadar olan gelişmeleri dinleme fırsatım oldu. Türkiye’nin dördüncü büyük kentinin Büyükşehir Belediyesi, şirketleri ve bağlı kuruluşlarının hem idari hem de finansal açıdan röntgenini çekmiş. Hastalık olan bölgelerin teşhisi tamam, acil tedaviye başlanmış..

Şu görüşümü paylaşarak başlamak istiyorum; İnegöl Belediye Başkanlığı döneminde Aktaş’ın en başarılı olduğu konulardan biri hiç şüphesiz finansman ve bütçe yönetimi olduğu biliniyor.

Önceki Başkan Altepe’nin de Osmangazi Belediyesi’nden Büyükşehir’e geçtikten sonra en başarısız olduğu konunun, finansman yönetimi ve bıraktığı borçlar olduğu da biliniyor.

Varmak istediğim noktayı tahmin ettiniz sanırım..

 

En büyük problem

Sayın Başkan’ın sözlerinden anladığım şu; Büyükşehir Belediyesi’nin ciddi bir finansman problemi var, aldığı akut tedbirlerin çok keskin olmasından da bu anlaşılıyor.

Bu durumdaki her firmaya her finansman yöneticisinin vereceği reçete aynı olsa gerek; varlıkları satmak.. Bu konuda hazırlıklar var, hatta çok bilinen bazı taşınmazlar da var. Fakat Başkan Aktaş’ın verdiği bilgiler içerisinde pek çok detay yazılmamak kaydıyla oldu, yazarken dikkat göstermek zorundayım.

Bürokratik sistemde önemli değişimler dün de vardı, bir müddet daha sürecek gibi duruyor.. Değişimin başarıyı yakalamada ve hedeflere varmada en büyük etken olduğunu süreç içerisinde göreceğiz sanırım. Üstelik kimi bürokratların birkaç yerden maaş almaları da artık son bulacak.

 

Ve T2 projesi

EKOMETRE’de yazdığım ve facebook sayfamda halen süren T2 projesi ile ilgili tartışma zaten Başkan’ın ilgisini çekmiş, detaylar ve yapılan yorumlar üzerinde konuştuk. Projede gelinen nokta ve alınmış olan tramvaylara ödenen 300 milyon lira Başkan Aktaş’a çok da hareket sahası bırakmıyor.

 

Başkanlık konutuna taşındı mı?

Başkan Aktaş, henüz lojmana taşınamadığı için İnegöl’e kendi arabasıyla gidip geliyor. Bazen İl Başkanı Ayhan Salman ile birlikte gidiyorlar.. Önceki gece görüştüğümüzde saat 24:00 geliyordu “eve gidiyorsunuz sanırım” dediğimde cevabı, “Büyükşehir’e gidiyorum, toplantım var” oldu. Bu tempo bir müddet devam edecek gibi gözüküyor.

 

Cumhurbaşkanı’na rapor

Bir süre sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan kendisinden bir rapor sunmasını istemiş. Raporun ilk satırlarında sanırım finansman olacaktır.

Şu ana kadar halkın içine tek başına çıkması ve sürekli tebessüm ederek kurduğu iletişim kısa sürede gönüllerde oldukça yüksek bir opsiyonla kabul gördü. Attığı adımlar, kamuoyunda tıpkı seçiminde olduğu gibi memnuniyetle izleniyor, destekleniyor. İşte bu desteği hissetmesi de Başkan Aktaş’ın yüklendiği yükün omuzlarındaki ağırlığını hafifletiyor..

  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR