Bugun...

Tofaş, Renault Bursalı mı değil mi?

 Tarih: 06-06-2017 14:00:00
Kenan Sertalp

Dün açıklanır açıklanmaz İSO 500 ün ilk 100 firması arasında 1 Bursalı firma var, sonra yorumlarız demiştim. Bugün çıkan gazetelerin ekonomi servisleri ilk 100 de 6 Bursalı firma bulmuşlar. Peki fark neden?

İSO İstanbul Sanayi Odası resmi sayfasında sonuçları ilan eder. Detayları ise ciddi bir bedel karşılığında satar. Sonuçların elimize tüm detaylarıyla ulaşması yorumlayabilmek için gereklidir.

Fakat; hemen Bursalı olan firmaları tespit için ya firma isimlerini bilmeniz, ya da firmaların bağlı olduğu Sanayi odalarını taramanız gerekiyor.

Listeyi tararken, bağlı olduğu odaları esas aldım. Ne yazık ki, ilk 100 de yer alan Bursa’da yerleşik 4 firma İstanbul Sanayi Odası üyesi: Tofaş, Oyak Renault, Borçelik, Delphi. Sütaş da Karacabey TSO ya kayıtlı, Karacabey için bir iftihar vesilesidir, listede Karacabey olarak görmek istediğim için Bursa’ya katmadım. Ne kaldı? Sadece bir firma; Bosch.

Yani Bursa’da olmasına karşın, Bursalı hissetmeyen, Bursa TSO ya kayıtlı olmayan firmalara ısrarla “sen Bursalısın” demek çözüm mü?

İlk 100 e Kocaeli 10, Ankara 6, Gaziantep 4 firma verirken, 6 il/ilçe 2 firma verirken, Bursa'nın 1 firmayla temsil edilen 15 il/ilçeden biri olması.. Neden?

Kim suçlu, neden?

Peki, Bursa’ya kayıtlı olmayan firmaları da kattık diyelim. İlk 100 de kaç firmanız olur? 6 değil mi? İhracat ikincisi, dördüncü büyük kentin neredeyse iki katı; 10 firma var Kocaeli’ye kayıtlı.. Onların sermaye sahipleri kapı çekmece Kocaelili mi? Tabii ki hayır! Neden Kocaeli Sanayi Odası’na kayıtlılar?

İşte bunu da Bursa TSO nun başkanı İbrahim Burkay’a ve yönetimine sormalı..

  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI