Bugun...

Hatay’a bir rehavet sinmiş ki..

 Tarih: 25-07-2017 00:35:00  -   Güncelleme: 25-07-2017 12:05:00
Kenan Sertalp

Gastroekonomik yolculuğumun bir durağı da Hatay oldu. Kentin tam ortasından geçen, eski ve yeni Hatay’ı birbirinden ayıran Asi nehri ne yazık ki Avrupa’daki gibi ‘içinden nehir geçen şehirler’deki havayı buraya taşıyamamış. Yıllardır havaya verdiği o baskın kanalizasyon kokusunu gene duymak doğrusu şaşırttı.

Hatay mı? Antakya mı? konusunun detaylarına ayıracak değilim satırlarımı ama tartışma gene sürüyor, bilin istedim.

Odağımız doğal olarak eski Hatay oldu ama, bu kadar eskiliğini muhafaza etmeye çalışmak yormuyor mu acaba diye insan merak ediyor.. Hiç mi el atılmaz, hiç mi “bu kentte eski ne kadar güzel korunuyor” dedirttirilmez! Sokakta gezenler olarak değil, savaş öncesi Suriye’de olduğunuz hissini veriyor kent gezerken.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Ak Parti’den bir dönem belediye başkanlığı yaptıktan sonra aday gösterilmeyince CHP ye geçmiş ve Sadullah Ergin karşısında bir kez daha kazanmıştı.. Bu zafer sanırım bir rehavet vermiş, ve bu rehavet Hatay caddelerine, binalarına, çarşılarına sinmiş..

Lezzet duraklarını ararken bulabildiğimiz çok az mekanla yetinmek bir kez daha şaşırttı beni. Özellikle İstanbul’da rastladığım Hatay medeniyetler sofrasını Hatay’da görüp oturamadık. Hatay’ın fast food u Hatay köfte yaygın, o da il dışında bilinmiyor, soslu döner daha meşhur. İskenderun’da ara öğün olarak doyasıya yiyebildiğimiz künefe ise Hatay’da da başrolde.. Türkiye’deki ilk camii olan Habib-i Neccar Cami ziyareti ve karşısındaki otantik bir mekandaki Hatay lezzetleriyle kahvaltı unutulmazlar arasında yerini aldı.. Sofralar ve lezzetlerin resimleri instagram hesabımda.. https://www.instagram.com/kenansertalp/

Oteller ise yıldızlarını gökyüzünden kayanlardan mı topluyor bilmiyorum. Turizme İskenderun kadar önem vermek istiyor iseler otellerini iyileştirmeli Hataylı yöneticiler..

Bu arada; TÜSİAD ın yeni başkanı Erol Bilecik Hataylı. Yaptırdığı Erol Bilecik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini gördüm, 2010 yılında Hatay’a katkıları için de TBMM den ödül aldığını hatırlıyorum.

 

 

  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI