Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   % -2,2
   BIST
  • DOLAR
   3,78
   % 0,15
   Dolar
  • EURO
   4,64
   % 0,35
   Euro
  • ALTIN
   162,19
   % -0,01
   AltınBaşbakan Yıldırımdan son KHK yanıtı

Tarih: 31-12-2017 16:02:00 + -


AK Parti Genel Başkanvekili ve Başbakan Binali Yıldırım, son Kanun Hükmünde Kararname’de (KHK) yer alan ve ’sivillere yargı muafiyeti’ tartışmalarına yol açan düzenlemeye değinerek, "Tek değişen kamu görevlisi yerine sivil vatandaş diyor, hukuki düzenlemede hiçbir sorun yok, belirsizlik yok, düzenlemeyi gerektirecek bir durum yok. Mesele iş yapmak değil, vatandaşın sorununu çözmek değil vatandaş üzerinden polemik oluşturmak, siyaset yapmak ve böylece akılları sıra vatandaş bir daha darbe işine falan hiç ilgilenmesin karışmasın darbecilerin ekmeğine yağ sürülsün" dedi.


Başbakan Yıldırımdan son KHK yanıtı

Başbakan Binali Yıldırım, Hüsnü Bayar Kapalı Spor Salonu’nda düzenlenen AK Parti Burdur 6. Olağan İl Kongresindeki konuşmasına partilileri selamlayarak başladı. Son KHK’da yer alan ve ’sivillere yargı muafiyeti’ tartışmalarına yol açan düzenlemeyi değerlendirerek ve ‘Son günlerde bir tartışma var’ diyen Başbakan Yıldırım, “Önüne gelen konuşuyor, hani derler ya ağzı olan konuşur. Neymiş efendim biz bir düzenleme yapmışız vatandaşları korumaya almışız. Ne yapacaktık, darbeye karşı alçakların karşısına, hayatını koyan insanları ’siz niye buraya geldiniz de bu darbeyi önlediniz mi’ diyeceğiz. Burdurluların güzel bir lafı var. ‘Güttüğü üç keçi, ıslığı dağı taşı deldi geçti.’ Bu Kılıçdaroğlu’nunki de tam buna benziyor. Neymiş darbeye direnen vatandaşları koruyan kanun çıkardınız. Ne var bunda. Yani bir daha darbe girişimi olursa vatandaşlar sokağa çıkmasın mı memlekete sahip çıkmasın mı? Darbe olsaydı, başarılı olsaydı, onu mu istiyorsunuz. Kılıçdaroğlu, şunu iyi öğrenmen lazım. Türkiye’yi işgal etmek isteyenlere, Türkiye’nin anayasal düzenini ortadan kaldırmak, meclisi bombalamak, hükümeti alaşağı etmek, kurumları silah zoruyla ele geçirmek isteyenlere direnmek bir görevdir, bir meşru müdafaadır, Türk milleti bunu en iyi şekilde yapmıştır. Bu milletin bir ferdi olmaktan büyük bir gurur, bahtiyarlık duyuyorum” diye konuştu.

“Kanunsuz emir veren, o emir, ülkeyi yıkmaya yönelikse ona karşı çıkan değil, emre uyan değil o bir kahramandır”

Başbakan Yıldırım konuşmasını şöyle devam etti: “Komutanın emri tartışılmaz şartsız şekilsiz yerine getirilir. Eğer komutanın emrini tartışmaya açarsanız orada askerlik bitmiştir. Kılıçdaroğlu bu normal şartlarda olan bir şeydir. Darbe için geçerli değil. Kanunsuz emir veren, o emir, ülkeyi yıkmaya yönelikse ona karşı çıkan değil, emre uyan değil o bir kahramandır. Bu zihniyet darbeci zihniyettir. Darbeci toplum adına ithaf edeceksin ve suç işlemesine rıza göstereceksin. Yine bu zihniyete göre o gece amirlerinin emirlerini dinlemeyerek vatandaşa kurşun atmayan asker suç işlemiş oluyor. Bunlara göre öyle, niye emre itaatsizlik ettin. Emir ne, git vatandaşı öldür ateş et. O da dedi ki ’ben vatandaşıma silah çekmem, ona kurşun atmam, senin bu emrin benim için yok hükmündedir.’ İşte bizim yaptığımız bu kahramanları korumaktır, o darbecilerin üzerine giden tankların üzerine çıkan, darbecileri derdest edip emniyete teslim eden kahraman vatandaşlarımızı korumak için kanun çıkardık. Buna kim itiraz ediyorsa bizim için darbecilerden farkı yoktur. Bu kadar açık söylüyorum. Onun için bu mesele çok açık ve seçiktir. Biz bunu daha ilk günden kamu görevlileri için aynı düzenlemeyi yapmışız. Askerler için yapmışız, emniyet için yapmışız, 1.5 yıl geçmiş aynı kelimelerle darbeye karşı koyan sivil vatandaş için de yapmışız orada hemen patırdı kopuyor. 1.5 senedir neredeydiniz? Tek değişen kamu görevlisi yerine sivil vatandaş diyor, hukuki düzenlemede hiçbir sorun yok, belirsizlik yok, düzenlemeyi gerektirecek bir durum yok. Mesele iş yapmak değil, vatandaşın sorununu çözmek değil vatandaş üzerinden polemik oluşturmak, siyaset yapmak ve böylece akılları sıra vatandaş bir daha darbe işine falan hiç ilgilenmesin karışmasın darbecilerin ekmeğine yağ sürülsün. 81 milyon vatandaşımızın hukukuna sonuna kadar sahip çıkacağız, yağma yok.”
Kaynak: İHAEtiketler :

DİĞER Politika Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Porsche kompakt SUV Macan
  resim yok
 • EGD Ödül Töreni 2017
  EGD Ödül Töreni 2017
 • Atatürk
  Atatürk
 • Fantastik
  Fantastik
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • Bebişler
  Bebişler
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Osmanlı
  Osmanlı
VİDEO GALERİ
YUKARI