Bugun...

Bakan Sarıeroğlu: 1 milyon 400 binlik istihdamın yarısı kadın istihdamında gerçekleşti

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, "1 milyon 400 binlik istihdamın yarısı kadın istihdamında gerçekleşti. Şu anda kadınların iş gücüne katılım oranı yüzde 33 seviyesinde, 2023 yılında hedefimiz yüzde 41 seviyesinde gerçekleştirmek. Hayatın her alanıyla ilgili düzenlemeleri gerçekleştirdik. İçinden geçtiğimiz süreçte kadına şiddete sıfır tolerans şeklinde yaklaşıyoruz" dedi.
facebook-paylas
 Tarih: 05-03-2018 13:02:00

Bakan Sarıeroğlu: 1 milyon 400 binlik istihdamın yarısı kadın istihdamında gerçekleşti

Büro Memur-Sen tarafından, Bakan Sarıeroğlu’nun katılımlarıyla "Merhamet ve Kadın" temalı program düzenlendi. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Ankara Greenpark Otel’de düzenlenen programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Bakan Sarıeroğlu, sözlerine kadın kahramanları, şehitleri, emekçileri anarak başladı ve kadın komisyonlarının önemine değinerek, 8 Mart kapsamında yapılacak etkinliklerin farkındalık sağlaması ve politika oluşturması adına katkı sağlamasını temenni etti.

16 yıldır devrim niteliğinde düzenlemeler yapıldığını, kadın odaklı çok önemli yasal düzenlemeler gerçekleştirildiğini aktaran Sarıeroğlu, "Kadınların her alanda çalışma hayatında yer aldığını görüyoruz. Kasım ayı istatistikleri açıklandı, işsizlik oranlarımızda düşüş var ama en büyük düşüşümüz kadınlarla ilgili yaşandı. 1 milyon 400 binlik istihdamın yarısı kadın istihdamında gerçekleşti. Şu anda kadınların iş gücüne katılım oranı yüzde 33 seviyesinde, 2023 yılında hedefimiz yüzde 41 seviyesinde gerçekleştirmek. Hayatın her alanıyla ilgili düzenlemeleri gerçekleştirdik. İçinden geçtiğimiz süreçte kadına şiddete sıfır tolerans şeklinde yaklaşıyoruz. Bu alanda faaliyet gösteren tüm STK’larla ortak çalışmalar gerçekleştiriyoruz" şeklinde konuştu.

"Bakanlıkta kadın sayısını arttıracağım"

Kamuda yüzde 39 oranında kadın çalışanın olduğunu belirten Sarıeroğlu, bu seviyenin de artmasını hedeflediklerini kaydetti. Ayrıca bu seviyenin yönetim kademelerinde de olması gerektiğini vurgulayan Sarıeroğlu, "Kadınlar sadece sendikacılıkla ilgilenmiyor, biz kadın komisyonlarını bu bağlamda bir okul olarak değerlendiriyoruz. Kadınların bizzat karar mekanizmalarında olması gerekiyor. Bakanlıkta da kadın oranı yüksek ama yönetim kadrosunda sayı yeterli değil, bu konuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz, yakın zamanda kadın yönetici sayısını artırmış olacağım" diye belirtti.

"Tek bir terörist kalmayana kadar mücadelemiz devam edecek"

Kamu görevlisi kadınlarla ilgili doğum izinleri, engelli çocuğu olan kadınlar, kamuda başörtüsü serbestliği gibi çeşitli düzenlemelerin hayata geçirildiğini anımsatan Sarıeroğlu, önümüzdeki dönemde de bu çalışmaların sürdürüleceğini ifade etti. Sarıeroğlu, "Ülke olarak zorlu süreçlerden geçiyoruz. İnşallah bundan sonra da güçlü Türkiye yolunda engelleri aşa aşa hedeflerimize ulaşacağız. Afrin’de bütün şer odakları birlik olmuş durumda. Sınırımızda bir terör koridoru oluşturmak isteniliyordu. Bu operasyonumuz tek bir terörist kalmayana kadar devam edecek. Biz güçlü bir ülkeyiz. 15 Temmuz’u milletimizle birlikte atlattık" diye konuştu. Sarıeroğlu, şehitlere rahmet, gazilere şifa diledi.

Konuşmaların ardından ’Merhamet ve Kadın’ konulu fotoğraf yarışmasının ödül töreni gerçekleştirildi. Yarışmada birinci olan fotoğrafın sahibine ödülünü Bakan Sarıeroğlu takdim etti.

Programda Memur-Sen Kadın Kolları Komisyon Başkanı Habibe Öcal ve Büro Memur-Sen Genel Başkanı Vecdi Yanbaz da yer aldı.

Etiketler
  Kaynak: İHA

  DİĞER Ekonomi Haberleri
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
GAZETEMİZ
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
  HABER ARA
  NAMAZ VAKİTLERİ